Neodločnost pogosto vodi v frustracije, tesnobo in nizko samospoštovanje. Če želite postati bolj odločni, je nujno, da se naučite sprejemati odločitve brez strahu pred neuspehom. Preberite 5 nasvetov, ki vam bodo pomagali razviti odločnost in premagati ovire, ki vas ovirajo pri sprejemanju odločitev.
Spodaj najdete pet nasvetov, kako postati bolj odločni.
Preberite tudi:
Odločnost zahteva prakso
Pregovor: "Vaja dela mojstra" velja tudi za sprejemanje odločitev. Da bi postali bolj odločni, morate sprejemanje odločitev vaditi vsak dan, brez strahu pred neuspehom. Pomembno je, da si vzamete čas za premislek in se po potrebi posvetujete z zaupanja vrednimi osebami, a se na koncu odločite sami.
Zavedajte se, da vaša neodločnost vpliva na druge
Vaša neodločnost lahko vpliva na vse, ki so neposredno ali posredno povezani z izzivom, ki zahteva vašo odločitev. Preden se odločite, da ne boste sprejeli odločitve, pomislite, na koliko ljudi lahko to vpliva. Neodločnost lahko izpade kot neodgovornost ali celo pasivna agresivnost, saj s tem drugim pustite, da prevzamejo breme. Namesto tega pretehtajte možnosti, ukrepajte in upajte na najboljše.
Vedno obstaja drugačen način reševanja istega problema
Ne glede na to, koliko časa porabite, da bi prišli do najboljše rešitve, vedno obstaja drugačen način reševanja istega problema. Vendar včasih ne morete priti do boljše rešitve, dokler najprej ne sprejmete odločitve in ukrepate.
Čas je lahko ključen.
Nekatere odločitve so časovno občutljive, zato je pomembno vedeti, kdaj sprejeti ali zavrniti ponudbo. V poslovnih pogajanjih kakovost razprav vpliva na dolžino pogajanj. Vedeti morate, kdaj vztrajati in kdaj popustiti, da ne boste obtičali v neskončnem procesu pogajanj.
Sprejmite izid in nadaljujte.
Ni popolnih odločitev. Tudi dobro premišljen načrt ima še vedno možnost, da ne bo uspel po načrtih. Najboljše, kar lahko storite je, da v danem trenutku sprejmete najboljšo možno odločitev, ukrepate, sprejmete posledice in greste naprej. Ne glede na to, ali je izid pozitiven ali negativen, je pomembno, da se iz tega nekaj naučite.
Vir: psychologytoday.com