Ženske so v delovnem okolju bolj negativno stereotipizirane kot moški, kažejo raziskave

3. 9. 2024 | N.Z.
Deli
Ženske so v delovnem okolju bolj negativno stereotipizirane kot moški, kažejo raziskave (foto: profimedia)
profimedia

Iskrene povratne informacije in ne izogibanje težkim pogovorom so značilnosti psihološko varnega delovnega mesta, kar izostane, če so povratne informacije nepravično pristranske.

Raziskava podjetja Textio o pristranskosti na delovnem mestu razkriva, da najuspešnejši delavci v organizacijah dobivajo tudi najmanj koristne povratne informacije. Še več, ista študija ugotavlja, da so ženske pri delu do sedemkrat pogosteje izpostavljene negativnim stereotipom kot moški.

Najpogostejši očitki so stari kot Zemlja. "Preveč čustven" je na prvem mestu, saj je bilo s tem izrazom opisanih 78 % žensk v primerjavi z le 11 % moških. Z izrazom "neprimeren" je bilo opisanih 56 % žensk v primerjavi s 16 % moških. "Težaven" je med negativnimi stereotipi najbolj enakomerno porazdeljen: 32 % žensk, 21 % moških in 40 % spolno nebinarnih oseb je bilo že kdaj opisanih kot težavnih.

Sindrom visokega maka

Bolj kot neuravnotežena uporaba negativnih stereotipov pa je zaskrbljujoče to, da so bile skupina, ki je pri delu poročala o največjem deležu problematičnih povratnih informacij, visoko uspešne ženske.

Ti podatki potrjujejo 'sindrom visokega maka' (ali tall poppy syndrome), za katerega je značilno, da bodo tisti, ki so uspešni ali drugače izstopajo, deležni več negativnih odzivov in kritik. Ti uspešni ljudje ugotovljajo, da so njihova prizadevanja bolj pod drobnogledom kot delo drugih.

Sindrom visokega maka pogosto povzroča zavist.

Ko se pri visoko uspešnih ženskah zavisti pridruži še pristranskost, lahko stvari hitro postanejo nevzdržne.

Podjetja izgubljajo najboljši kader

Takšna toksična kultura v podjetjih ima seveda za posledico to, da iz njegove sredine odhajajo visoko uspešni, na delovnih mestih pa ostajajo povprečni talenti in slabše učinkoviti delavci.

Raziskave kažejo, da slabše uspešni škodujejo morali na delovnem mestu, vse skupaj pa se lahko še poslabša, če taisti dosežejo vodstvene položaje. Prav to namreč postane glavni razlog za to, da pričnejo ljudje odhajati. 

Po podatkih iz iste raziskave je najpogostejši razlog, zaradi katerega ljudje zapuščajo podjetje, prav slabo vodenje.

Nasvet za vodje

Trije nasveti za zagotavljanje manj pristranskih povratnih informacij na delovnem mestu

1. Poiščite drugo mnenje

Nihče ne obstaja v vakuumu. Vaše misli in zaznave niso edini podatki, ki so pomembni pri posredovanju povratnih informacij. Drugi imajo lahko zelo različne izkušnje pri delu z osebo, ki ji želite posredovati povratne informacije. Posvetovanje z nekaj drugimi sodelavci o vprašanju in veljavnosti povratne informacije lahko razširi vašo perspektivo - in vam pomaga preveriti morebitne druge pristranskosti.

2: Osredotočite se na specifično

Pri podajanju povratnih informacij je vedno varno ostati le pri dejstvih. Osredotočite se na specifična dejanja ali vedenja, ki ste jih opazili, in jih navedite brez čustev. Poskusite na primer reči: "V zadnjem mesecu si zamudil tri roke" in ne: "Si nezanesljiv." To omogoča bolj stvarno in manj subjektivno oceno ter zmanjšuje verjetnost, da bodo na vaše povratne informacije vplivali stereotipi in zavajajoči predsodki.

3: Zavedajte se lastnih predsodkov

Vsi smo pristranski - ne glede na to, ali to želimo ali ne, in ne glede na to, ali se tega zavedamo ali ne. Eden od najbolj nazornih načinov za razkritje vaših pristranskosti je test implicitnih asociacij. Nato razmislite o svojih osebnih pristranskostih tako, da upoštevate pretekle izkušnje, kulturne vplive in predpostavke, ki lahko vplivajo na vašo presojo. Redno ukvarjanje z dejavnostmi samozavedanja, kot sta trening pristranskosti ali pisanje dnevnika, lahko pomaga ublažiti te vplive. S prepoznavanjem svojih pristranskosti si lahko zavestno prizadevate, da jih ločite od povratnih informacij, ki jih posredujete, kar vodi k bolj objektivnim ocenam.

Povzeto po pisanju Forbes-a.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec