4 opozorilni znaki, da vaš partner še vedno goji čustva do bivše

28. 10. 2024
Deli
4 opozorilni znaki, da vaš partner še vedno goji čustva do bivše (foto: Profimedia)
Profimedia

Kako prepoznati znake nerazrešenih čustev?

Veliko parov se sooča z vprašanjem, ali partner še vedno čuti nekaj več kot le nostalgične spomine na preteklo razmerje. Čeprav so spomini na bivše odnose normalni, lahko nenehne misli ali primerjave z bivšimi negativno vplivajo na trenutno razmerje. Tu je nekaj ključnih opozorilnih znakov, ki lahko kažejo, da vaš partner še ni povsem prebolel svojega bivšega partnerja – in kaj lahko storite glede tega.

Preberite si še:

1. Stalne primerjave z bivšim partnerjem

Če vaš partner pogosto primerja trenutne situacije z izkušnjami, ki jih je imel z bivšim partnerjem, je to lahko znak, da preteklo razmerje še vedno zaseda pomemben del njegovega razmišljanja. Te primerjave so sprva morda nedolžne – na primer primerjava nove restavracije s priljubljenim krajem, ki sta ga obiskovala z bivšo, ali omemba dejavnosti, ki sta jo skupaj počela. Toda če se primerjave med vama in bivšim partnerjem ponavljajo, je čas za alarm.

Predstavljajte si, da vaš partner vedno znova omenja, kako je bila njegov bivša (na primer Taja) umetniško nadarjena, zaradi česar se vi počutite ne dovolj dobro. To ni samo nepošteno, ampak vas tudi postavlja v tekmovalno vlogo, v katero niste želeli vstopiti. Stalno primerjanje kaže, da partner še ni povsem čustveno odklopil preteklega odnosa in da v njem ostajajo nerazčiščeni občutki.

Potres: rahlo se je zazibalo

Kaj lahko storite: Pristopite k partnerju z odprtim pogovorom in mu povejte, kako vas te primerjave prizadenejo. Bodite iskreni in izražajte svoje skrbi brez obtoževanja. Predlagajte, da skupaj ustvarita nove spomine in se usmerita v vajino prihodnost. Če je partner pripravljen poslušati in prilagoditi svoje obnašanje, je to dober znak, da mu je vajina zveza pomembna.

par
Profimedia

2. Pretirana čustvena reakcija na dogodke v življenju bivšega partnerja

Če se vaš partner pretirano čustveno odziva na novice o bivšem partnerju – na primer na njegov nov odnos, razhod ali druge pomembne dogodke – bi to lahko kazalo na nerazčiščene občutke. Naravno je, da ljudje čutimo nekaj ob omembi bivših razmerij, toda če partnerjeva reakcija presega meje razumnega, lahko pomeni, da še vedno goji določena čustva.

Recimo, da se vaša partnerka Janelle vedno razburi, ko izve, da je njen bivši (Mark) začel novo zvezo, čeprav je ona zdaj z vami. Takšne intenzivne reakcije vam lahko dajo občutek, da ni povsem predana vašemu odnosu in da Mark še vedno zaseda del njenega srca.

Kaj lahko storite: Vprašajte partnerja, zakaj tako močno reagira ob novicah o bivšem partnerju. Njegovo pojasnilo vam lahko pomaga razumeti, ali gre za simbolično zaključevanje preteklega poglavja ali pa obstajajo globlji občutki, ki jih mora razrešiti, preden se lahko povsem posveti vajini zvezi.

3. Pogosti stiki z bivšim partnerjem

Obstaja razlika med občasnim stikom z bivšim in rednim osebnim komuniciranjem, ki lahko zabriše meje. Če vaš partner ohranja reden stik z bivšim, pogosto piše ali se srečuje "za kavo", bi to lahko kazalo na globljo vez, ki je še ni prekinil. Tudi če vztraja, da gre le za prijateljstvo, se pojavi vprašanje: Ali so ti stiki bolj pomembni kot vajin trenutni odnos?

Kaj lahko storite: Pogovorite se o svojih občutkih glede teh stikov. Pojasnite, kako to vpliva na vaš občutek varnosti in prosite partnerja, naj postavi jasne meje. Zdrava zveza potrebuje odprtost, vendar je prav tako razumljivo, da pričakujete, da bo partner vzpostavil razdaljo med preteklimi in sedanjimi odnosi.

4. Idealiziranje preteklega razmerja

Nagnjenje k idealiziranju preteklega odnosa kot "popolnega" je lahko težavno. Če partner pogosto govori o bivšem v zasanjanem tonu in pomanjšuje morebitne težave, to lahko pomeni, da še vedno goji idealizirano podobo preteklega razmerja. Nostalgično gledanje na preteklost lahko zamegli resničnost in preteklost prikaže bolj privlačno, kot je v resnici bila.

Kaj lahko storite: Prijazno opomnite partnerja, da nobeno razmerje ni brez napak, vključno s tistim, ki ga je imel z bivšo. Spodbujajte ga k razmišljanju, zakaj to razmerje ni uspelo, in k osredotočanju na vajino skupno prihodnost. Cilj ni, da zanika preteklost, temveč da oba vzpostavita odnos, v katerem sta v celoti prisotna.

Vir: Psychologytoday.com

Zakaj podzavestno lažemo sami sebi? (TO ste zagotovo storili tudi sami)

Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič