Občutek osamljenosti je izredno škodljiv za naše ZDRAVJE

29. 4. 2024
Deli
Občutek osamljenosti je izredno škodljiv za naše ZDRAVJE (foto: profimedia)
profimedia

Osamljenost je lahko resnični ubijalec – tveganje za srčni napad se zaradi občutkov osamljenosti poveča celo bolj kot zaradi nezdravih življenjskih navad, so ugotovili raziskovalci. 

To je pokazala nova študija, ki so jo naredili na več kot 18.000 odraslih s sladkorno boleznijo. Raziskovalci so ugotovili, da je bilo pri ljudeh, ki so poročali, da se počutijo osamljene, do 26 % večja verjetnost, da bodo v naslednjem desetletju doživeli srčni infarkt ali možgansko kap, v primerjavi s tistimi, ki so se počutili bolj socialno povezani.

Osamljenost je bila namreč močneje povezana s srčno-žilnimi težavami kot dobro znani dejavniki tveganja, kot so kajenje, premalo gibanja in nezdrave prehranjevalne navade.

To ni prva študija, ki je povezala občutke osamljenosti s srčnimi boleznimi: strokovnjaki pravijo, da so številne študije odkrile podobno povezavo, nove ugotovitve pa le podpirajo te dokaze.

Theresa Beckie, profesorica na univerzi South Florida College of Nursing je leta 2022 sodelovala pri pisanju znanstvene izjave Ameriškega združenja za srce na to temo. V pregledu objavljenih raziskav je s kolegi ugotovila, da sta socialna izolacija in osamljenost povezana s 30-odstotnim povečanim tveganjem za srčni infarkt in možgansko kap ali smrt zaradi obeh.

Za Beckie nova študija doda še posebej osupljivo plast: osamljenost se je izkazala za večjo grožnjo kot tako razvpiti dejavniki tveganja, kot sta kajenje in sedeči življenjski slog.

Študija je odkrila tudi razliko med socialno izolacijo in osamljenostjo: le slednja je bila povezana s povečanim tveganjem za srčni napad in možgansko kap. Ljudje lahko živijo sami ali nimajo aktivnega družbenega življenja, vendar se ne počutijo osamljene, je pojasnil Qi, profesor na univerzi Tulane University School of Public Health and Tropical Medicine v New Orleansu. To je morda zato, ker je izolacija situacija, vendar pa je osamljenost tisto, kar čutite ob tem.

Nasprotno pa lahko nekateri imajo ljudi v svojem življenju, vendar se glede na slabo kakovost teh odnosov še vedno počutijo osamljene. Ljudje, ki so se počutili osamljene v raziskavi so imeli tudi več simptomov depresije. Podobno kot depresija lahko osamljenost ljudem odvzame motivacijo, da bi skrbeli za svoje zdravje. Qi pa je opozoril, da bi lahko prišlo tudi do bolj neposrednih učinkov. Osamljenost lahko na primer direktno prispeva k kroničnemu vnetju krvnih žil.

Beckie je dejala, da je najpomembnejše – za zdravnike in širšo javnost – zavedanje, da ima osamljenost zdravstvene posledice. "Mislim, da moramo kot zdravstveni delavci to vzeti resno in o tem vprašati bolnike," je dejala Beckie.

Pomembno je tudi sočutje do osamljenih ljudi, je dejala Beckie. Poskusite jih večkrat prositi za skodelico kave ali preprosto preverite, kako jim gre.

Vir: usnews.com, European Heart Journal, June 29, 2023