Otrok, ki ni prejemal dovolj ljubezni v otroštvu, lahko kot odrasel razvije te lastnosti

14. 2. 2025
Deli
Otrok, ki ni prejemal dovolj ljubezni v otroštvu, lahko kot odrasel razvije te lastnosti (foto: Profimedia)
Profimedia

Kaj se zgodi z otrokom, ki ne prejema dovolj ljubezni?

V sodobnem času je vse bolj znano, kako zelo naše otroštvo oblikuje našo osebnost. Ljubezen, podpora in občutek varnosti lahko pripomorejo, da otrok odraste v samozavestno osebo, ki je v stiku s svojimi čustvi in zna zgraditi zdrave odnose.

Ne spreglejte:

Kaj pa otroci, ki ne prejemajo dovolj čustvene podpore? Ti pogosto razvijejo naslednje lastnosti:

1. Nizka samozavest

Samozavest ni povezana z genetiko, ampak se v veliki meri oblikuje v otroštvu. Ljubezen in podpora okolice pomagata pri oblikovanju zdrave samozavesti. Otroke, ki ne prejemajo spodbud ali pa so čustveno zanemarjeni, pogosto spremlja občutek, da niso vredni ljubezni in uspeha.

2. Strah pred zavrnitvijo

Otroci, ki niso bili deležni dovolj ljubezni, lahko v odraslosti razvijejo močan strah pred zavrnitvijo ali zapuščanjem. Pričakujejo, da jih bodo drugi razočarali, zato so lahko preveč previdni v odnosih in se izogibajo čustveni ranljivosti, kar jim otežuje vzpostavljanje zdravih odnosov.

3. Težave pri izražanju čustev

Čustveno stabilno okolje otroku omogoča, da se nauči prepoznavati, upravljati in izražati svoja čustva. Otroci, ki niso imeli takega okolja, se lahko težje soočajo s svojimi občutki, jih potiskajo vase ali jih pa izražajo na neustrezne načine, kot so izbruhi jeze.

4. Iskanje zunanje potrditve

Otroci, ki so odraščali brez podpore, lahko kot odrasli nenehno iščejo potrditve od drugih. Ker niso razvili notranjega občtutka lastne vrednosti, svojo vrednost merijo skozi odobravanje okolice.

5. Težave z zaupanjem

Ljudje, ki so v otroštvu imeli pomanjkanje ljubezni in podpore, imajo pogosto težave z zaupanjem. Lahko so prepričani, da so drugi nezanesljivi ali celo kruti, zato težko vzpostavijo globlje odnose.

6. Perfekcionizem

Perfekcionizem je pogosto mehanizem soočanja z občtutkom, da nismo dovolj. Odrasli, ki v otroštvu niso prejeli dovolj pohval in podpore, lahko razvijejo podzavestno potrebo po popolnosti, da bi "zaslužili" ljubezen in potrditev.

7. Potreba po ugajanju drugim

Ljudje, ki si v otroštvu niso prejemali zadostne mere ljubezni, se pogosto trudijo ugajati drugim, da bi pridobili odobravanje ali se izognili konfliktom. Zaradi tega pogosto zanemarjajo lastne potrebe in se pretirano prilagajajo drugim.

8. Anksioznost

Nenehna tesnoba je lahko posledica pomanjkanja čustvene varnosti v otroštvu. Posamezniki so lahko pretirano občutljivi, nenehno analizirajo situacije in iščejo morebitne grožnje, kar vodi v povečano anksioznost.

9. Strah pred konfliktom

Odrasli, ki so bili kot otroci čustveno zanemarjeni, se pogosto izogibajo konfliktom, saj se bojijo zavrnitve. To pomeni, da svojih resničnih občutkov ali potreb ne izražajo v odnosih, zaradi česar se težko resnično povežejo z drugimi.

10. Težave pri postavljanju mej

Osebe, ki so odraščale brez podpore, se pogosto težko postavijo zase in postavijo zdrave meje. Lahko se počutijo krive ali jih spremlja neprijeten občutek, kadar izražajo svoje potrebe, saj so v otroštvu pogosto učili, da so njihove potrebe manj pomembne.

Prirejeno po: krstarica.com

Sensa vikend: KORENINE in KRILA DRUŽINSKE DUŠE z Matejem Škufco