O katerih 2 stvareh pameten človek ne govori? FREUD ima moder odgovor

15. 12. 2024
Deli
O katerih 2 stvareh pameten človek ne govori? FREUD ima moder odgovor (foto: ai)
ai

Freudovi nasveti govorijo o moči diskretnosti. Ne gre za to, da bi se izolirali ali vse držali v skrivnosti, temveč za to, da ste selektivni glede tega, kaj delite in s kom. O katerih dveh stvareh pameten človek torej ne govori?

Obstajajo določeni deli modrosti, ki so brezčasni, in ko gre za razumevanje človeške psihe, malo imen sije svetleje kot Sigmund Freud. Slavni psihiater, ki ga pogosto imenujejo oče psihoanalize, je imel neverjetno sposobnost razkriti resnice o naši naravi – resnice, ki so danes relevantne prav tako kot v njegovem času.

Med mnogimi Freudovimi odkritji o človeškem vedenju je identificiral dve ključni stvari, ki jih najmodrejši med nami ponavadi obdržijo zase. To niso skrivnosti zaradi sramu ali krivde, ampak lekcije o človeški interakciji in samoohranitvi.

1. Vaši uspehi

Freud je ugotovil, da imajo ljudje po naravi tendenco, da se primerjajo z drugimi. Ko vidijo nekoga, ki je dosegel več ali se zdi uspešnejši, lahko to povzroči občutek manjvrednosti ali zavisti. Tudi če je vaša namera navdihovati ali deliti svoje veselje, lahko pogovor o vaših zmagah nehote prizadene druge. Grenka resnica je, da ne bodo vsi praznovali vašega uspeha z enakim navdušenjem.

Freud je dejal:

"Ljudje vedno primerjajo vaše dosežke s svojimi, in če so vaši dosežki boljši, se bodo počutili slabše. Če želite ustvariti sovražnike in zavistne ljudi okoli sebe, samo začnite govoriti o svojih zmagah."

Razmislite o tem: kolikokrat ste slišali nekoga govoriti o svojih dosežkih in ugotovili, da razmišljate o svojem napredku? To je naravna človeška reakcija. Freud ni govoril o tem, kako moramo skriti svoj uspeh, temveč o vplivu, ki ga ima na druge. Praznujte svoje zmage tiho, veselite se jih z ljudmi, ki vas resnično podpirajo, in vedno se zavedajte, da je vsak človek na svoji edinstveni poti. Na koncu koncev je primerjanje tat veselja.

2. Vaši načrti za prihodnost

Vsi smo to doživeli – imate briljantno idejo ali razburljiv načrt, prva stvar, ki jo želite narediti, je, da to delite s svetom. Toda Freud je opozoril na ta instinkt, in sodobna psihologija se s tem strinja.

Freud je dejal:

"Če želite pokvariti lastne načrte, jih razglasite celemu svetu. Prezgodnje razkrivanje vaših ciljev lahko ustvari lažen občutek dosežka. Morda boste prejeli pohvalo ali spodbudo, kar lahko vaš možgani zmotno razumejo kot znak, da ste že opravili težko delo."

Zadovoljstvo, ki prihaja z razkrivanjem načrtov drugim, lahko včasih zmanjša motivacijo za dejansko dosego cilja.

Obstaja tudi tveganje, da boste slišali negativna mnenja. Ne bodo vsi delili vaše vizije, nekateri vas lahko celo odvrnejo, zavestno ali nezavedno. Dvom, kritike in skepticizem se lahko prikradejo v vaše življenje, poškodujejo vašo samozavest in navdušenje. Če načrte zadržite zase, jih ščitite – in sebe – pred hrupom zunanjega sveta.

Modrost živi v tišini

Freudovi nasveti govorijo o moči diskretnosti. Ne gre za to, da bi se izolirali ali vse držali v skrivnosti, temveč za to, da ste selektivni glede tega, kaj delite in s kom. Nekatere sanjam je najbolje slediti v tišini, daleč od pritiska in sodb drugih.

Freudova učenja nas spominjajo na globljo resnico o človeški naravi: vsi smo vodeni s kompleksnimi čustvi in željami, način, kako se z njimi soočamo, pa lahko vpliva na naše odnose in uspeh.

Kako prepoznati ČLOVEŠKO NEUMNOST? Freud je vse pojasnil v 1 sami povedi

Poglejte si naš podkast z nevroznanstvenikom: