Kako prekiniti začaran krog ponavljajočih se konfliktov s svojim partnerjem?

13. 2. 2025
Deli
Kako prekiniti začaran krog ponavljajočih se konfliktov s svojim partnerjem? (foto: Profimedia)
Profimedia

Konflikti v  partnerskem razmerju so neizogibni. Včasih se prepiri ponavljajo zaradi različnih razlogov, kot so nezdravljene otroške rane, razlike in pomanjkljivosti v komunikaciji ter obvladovanju čustev. Kljub temu obstaja več strategij, ki nam lahko pomagajo preprečiti negativne posledice toksičnih komunikacijskih vzorcev in izboljšati odnose. 

1. Prevzemimo odgovornost

Ko partner izrazi frustracijo glede nečesa, kar smo storili, pogosto avtomatsko zavzamemo obrambno držo, saj nas obtožbe bolijo, še posebej če niso resnične. Posledica tega je, da se lahko naš partner počuti neslišano, kar še povečuje njegovo frustracijo. Ko partner izrazi frustracijo, je bolje prevzeti del odgovornosti, tudi če se ne strinjamo z njim, kar omogoči bolj odprt in konstruktiven pogovor. Priznajmo svoje pomanjkljivosti in mu dajmo vedeti, da je slišan.

Preberite tudi:

2. Ideja, da imava oba s partnejem prav

Ta ideja izvira iz Gottmanove metode pri delu s pari in lahko vodi do bolj sproščenega in produktivnega pogovora. Morda se počutimo užaljene, ker mislimo, da nas je partner užalil, vendar morda nas naš partner niti ni imel namena užaliti ali se ni zavedel, da nas bo užalil.

Namesto da vztrajamo, da smo edini, ki imamo prav, lahko priznamo, da ima morda prav tudi naš partner. S tem zavedanjem se bomo lahko osredotočili na reševanje globljih čustvenih težav.

3. Vzemimo si 20-minutni odmor

Med prepiri lahko reagiramo s strahom, begom ali zamrznemo, kar oteži konstruktivno komunikacijo. Namesto da bi eskalirali konflikt, si vzemimo vsaj 20-minutni odmor. To pomaga znižati srčni utrip in krvni tlak ter zmanjšati jezo, kar omogoči bolj empatično komunikacijo.

par, prepir
Profimedia

4. Zamenjajmo kritiko in prezir z bolj nežnim pristopom

To je še ena ključna strategija Gottmanove metode. Nežen pristop je odličen protistrup za oster in vznemirljiv način komunikacije. Namesto da bi napadli partnerja zaradi njegovih napak, razmislimo o tem, kako bi izrazili svoje pritožbe bolj asertivno.

Na primer namesto da rečemo: "Nikoli nisi točen in vedno me pustiš v težavah! Dovolj te imam," raje recimo: "Počutim se frustrirano in prezrto, ko nisi točen. Želim, da najdeš način, kako oditi ob dogovorjeni uri." To ne bo takoj spremenilo partnerjevega obnašanja, pa vendar bo preprečilo, da bi se počutil napadenega, se zaprl ali začel braniti.

5. Povzemimo partnerjeve misli in občutke

Ko si vzamemo trenutek, da parafraziramo, kar nam je partner povedal o svojih mislih in občutkih, mu pomagamo, da se počuti slišanega in opaženega. Ko to storimo, se bo najverjetneje pomiril in nam bo pripravljen prisluhniti. S tem pokažemo partneju, da si prizadevamo upoštevati tudi njegov pogled. Rečemo lahko na primer: "Zadnje čase se ne počutiš več kot prioriteta, zato verjetno misliš, da mi ne pomeniš toliko kot si mi nekoč. To mora biti precej boleče."

6. Pohvalimo partnerja

Lahko se zdi nenavadno pohvaliti svojega partnerja sredi prepira, vendar lahko to drastično spremeni situacijo. Če med konfliktom pohvalimo partnerja, nam bo to pomagalo ozavestiti, da partner ni popolnoma slab. Partnerju pa bomo s pohvalo dali vedeti, da ga še vedno cenimo.

Skupna rdeča nit teh strategij je sporočanje partnerju, da nismo grožnja in da smo na njegovi strani. Če partner še vedno ne popusti ali ima težave z izvajanjem teh tehnik, je smiselno razmisliti o partnerski terapiji, kjer lahko tretja oseba pomaga pri učenju komunikacijskih veščin in reševanju konfliktov.

Vir: psychologytoday.com 

Poskus spreminjanja partnerja je pogosta past v razmerju (a to vodi v toksičen odnos)