Kaj pomeni, če se radi pogovarjate sami s seboj?

8. 9. 2024
Deli
Kaj pomeni, če se radi pogovarjate sami s seboj? (foto: shutterstock)
shutterstock

Vsi se kdaj ujamemo v pogovoru s samim seboj. Morda niste prepričani, ali je to dobra ali slaba stvar, a psihologi razkrivajo naslednje.

Psihologi so v raziskavi ugotovili, da je pogovarjanje s samim seboj koristno in zelo značilno za visoko inteligentne ljudi. Tudi Albert Einstein naj bi se pogosto pogovarjal s seboj, to pa naj bi izkazovalo tudi višje stopnje samozavesti, izkušenj in zaupanja vase.

Preberite si še: 

Psihologi izpostavljajo 3 prednosti pogovora s samim seboj:

Boljše delovanje možganov

V eksperimentu so psihologi prosili 20 prostovoljcev, naj gredo v supermarket. Našteli so stvari, ki jih morajo kupiti. V prvem delu eksperimenta so morali udeleženci nalogo opraviti v tišini, v drugem delu pa so na glas ponavljali, kaj morajo kupiti. Izkazalo se je, da so si s ponavljanjem na glas lahko zapomnili več predmetov.

Psihologi pravijo, da ta metoda pomaga le, če gre za predmete, ki so nam poznani. Npr. vemo, da je banana rumene barve in ima določeno obliko, ponavljanje na glas pa aktivira vizualizacijo v možganih. Če pa ponavljamo nekaj, česar si ne moremo niti zamisliti, lahko to povzroči še večjo zmedo.

Misli so bolje organizirane

Glasno pogovarjanje s samim seboj lahko pomaga organizirati misli v glavi. Po mnenju psihologov nam lahko, če svoje težave povemo na glas in se poslušamo, to pomaga pomiriti živce.  Pomaga tudi pri ustvarjanju večje jasnosti, pri sprejemanju pomembnih in težkih odločitev ali razjasnitvi kakšne problematične situacije v življenju.

Lažje pridemo do cilja

Narediti seznam ciljev in jih poskušati doseči je lahko zahtevn izziv. Veliko boljša metoda je tiho ponavljanje. Tako bo pot do njih lažja, mirnejša in manj nas bo strah, ko bomo na poti naleteli na težavo. Psihologi pravijo, da se s ponavljanjem na glas veliko bolje osredotočimo na cilj, bolje nadzorujemo svoja čustva in lažje premagujemo ovire.

To je torej znak visoke inteligence, saj nam pogovor s samim seboj pomaga organizirati naše misli in sprejemati odločitve.

Vir: Sensa.rs

Katarina Nagode: "Do pogreba ljudi še pokličemo, potem pa se kar pričakuje, da bo življenje teklo naprej. Resnica pa je..."