Ponudite dom živalim na vašem vrtu

12. 9. 2013
Deli

Jesen se nezadržno bliža, z njo pa tudi hladnejši dnevi. Živali v naši okolici bodo kmalu začele iskati primerno mesto za zimovanje. Zakaj jim pri tem ne bi pomagali tudi vi?

Ježem, netopirjem in različnim vrstam ptic, ki jih vsak dan videvamo na naših vrtovih in dvoriščih, bi zelo prav prišla pomoč pri iskanju zavetišča, kjer bodo varno in udobno preživeli zimo ali pa spomladi v njem poskrbeli za naraščaj.

Naši vrtovi so po navadi idealen prostor, kjer bi jim lahko tudi vi postavili domovanje, pri čemer ga lahko izdelate sami, kupite v trgovini ali pa z določenimi dodatki le malce priredite svoj vrt in živalim ponudite zavetje, ki ga potrebujejo.

Ker je pri tem funkcionalnost pomembnejša od videza, je tu nekaj praktičnih nasvetov, ki vam bodo pri tem v veliko pomoč.

Ptičje gnezdilnice

Ptice tradicionalno gnezdijo v duplinah starih dreves ali v podstrehah starih hiš, ker pa je takšnih krajev čedalje manj in jih ni dovolj za vse, so si mnoge vrste ptic primorane poiskati druga primerna domovanja. Ta jim po navadi postavijo ljudje v obliki različnih ptičjih gnezdilnic, v katera se zatekajo razne vrste ptic, od majhnih siničk pa do sov in večjih ptic plenilk, kakršna je na primer postovka.

Ker vse nove ptičje gnezdilnice potrebujejo čas, da se prilagodijo okolju in postanejo primerne za ptičje domovanje, je obdobje od septembra do februarja idealno za njihovo postavitev.

Če jo boste na svojem vrtu postavili še ta mesec, bo že to zimo postala dobrodošlo domovanje pticam, ki redno obiskujejo vaš vrt.

Pri nakupu ali izdelavi gnezdilnice je dobro upoštevati nekaj nasvetov, s pomočjo katerih boste pticam ponudili okolju prijazno najvarnejše in najudobnejše domovanje.

  • Izberite neskobljen les: ptice imajo raje hišico z grobo površino, ki se je lahko oprimejo s svojimi krempeljci, kot pa pred vhodom nameščen drog, ki vodi v  njihovo domovanje, saj ta lahko v gnezdo privabi tudi druge ptice in jih s tem izpostavi možnosti napada.
  • Les naj bo čim naravnejši, saj lahko kakršnekoli kemikalije pticam škodujejo, barva neobdelanega lesa pa se bo sčasoma lepo zlila z okolico in bo gnezdilnica zato manj vidna in posledično manj izpostavljena napadu plenilcev.
  • Drevesa so fantastično domovanje mnogim živalim, zato jih med postavljanjem gnezdilnic ne poškodujte. Namesto žebljev za pritrditev na drevo raje uporabite jermena.
  • Les naj bo debeline 15 mm, saj s tem pticam ponudimo primerno izolacijo tudi v zelo mrzlem vremenu.
  • Če želite, da bo gnezdilnica še posebej dolgotrajna in vodoodporna, pri njeni izdelavi uporabite pocinkane žeblje, vodoodporno izolacijo za streho pa lahko naredite s pomočjo starih plaščev v pnevmatikah.
  • Luknja gnezdilnice mora biti vsaj 125 mm višje od dna gnezdilnice, tako da ptice plenilke ne morejo zlahka poseči v gnezdo in zgrabiti ptičjih mladičev.
  • Gnezdilnice naj bodo postavljene vsaj 1,5 m nad tlemi in oddaljene od drugih konstrukcij na vrtu, po katerih lahko zlahka plezajo razni plenilci, tudi vaša mačka.Na gnezdilnico namestite gibljiv oziroma snemljiv pokrov, tako da jo boste v jeseni, ko njeni prebivalci z mladiči vred odidejo, zlahka počistili.


Več koristnih in uporabnih nasvetov o gnezdilnicah in njihovi izgradnji si lahko preberete tudi na spletni strani gnezdilnice.si.

Škatle za netopirje

Škatla za netopirjePtice niso edine krilate živali, ki jim lahko pomagate z nameščenimi lesenimi domovanji. Tudi netopirji potrebujejo hišice, v katerih bodo varni pred morebitnimi plenilskimi napadi.

Če v svojem vrtu redno videvate netopirje, je zelo možno, da živijo v vaši podstrehi, kar je povsem primerno prebivališče zanje, če bi jim radi ponudili še kakšno drugo možnost za varno domovanje, pa jim lahko nastavite posebne škatle.

Če se boste odločili za to možnost, vedite, da lahko traja tudi dve leti, preden bodo netopirji nastavljeno hišico izbrali za svoje domovanje, zato ne bodite razočarani, če vaš trud ne bo poplačan takoj.

Pri izdelavi škatel za netopirje upoštevajte naslednja pravila:

  • Škatle se morajo nahajati najmanj dva metra nad tlemi, zato naj vam pri njihovi namestitvi nekdo pomaga.
  • Netopirji radi vidijo, če do njihovega domovanja vodi lestev. Reža, skozi katero vstopajo v škatlo, naj meri le 15-20 mm, saj bi lahko v nasprotnem primeru vanjo prišli tudi drugi plenilci.
  • Streha naj bo nepremična, saj škatel za netopirje iz varnostnih razlogov ni pametno odpirati.
  • Poskrbite, da boste škatlo namestili v zavetje, kjer ne bo izpostavljena močnemu vetru in dežju, po možnosti na južno stran, saj so netopirji zelo radi na toplem in jih vročina tudi poleti ne moti.
  • Škatle postavite v bližini živih meja in dreves. Blizu naj bo tudi vodni vir, tako da bodo netopirji domovali blizu hrane in vode.
  • Škatle namestite čim dlje od varnostnih luči, saj lahko te netopirje zelo zmedejo in jih prepričajo, da je zunaj dan, čeprav je v resnici trda tema.


Več o primernih domovanjih za netopirje in kako jih lahko izdelate sami si lahko preberete na spletni strani www.bats.org.

Hišice za ježke

Hišica za ježkeTudi ježi čedalje težje najdejo svoj bivalni prostor in zavetišče, kjer bi lahko preživeli zimo.

Po navadi se zatečejo pod kupe listja, vejevja ali drv, najdemo pa jih tudi pod lopami, barakami ali kočami.

Če jim želite na svojem vrtu urediti varno in udobno domovanje, kjer bodo v miru preživeli zimo in spomladi poskrbeli za svoje mladiče, pa pri tem upoštevajte spodnje nasvete.

  • Hišice za ježke so lahko zelo različnih oblik in velikosti, pomembno pa je, da do vhoda v hišico vodi ozek tunel, ki ježe ščiti pred napadom večjih plenilcev.
  • Tla hišice pokrijte s časopisnim papirjem, saj tako jež ne bo izpostavljen grobi podlagi, ki ga lahko rani.
  • Hišico postavite na mirnem in tihem kraju, kamor ne zahajate pogosto, ter v zavetju, po možnosti ne na mrzli severni strani.
  • Če je vaš vrt ograjen, je pomembno, da imajo ježi dostop tudi do sosednjih vrtov in s tem možnost raziskovanja bližnjega okolja, zato v ograji obvezno naredite nekaj prehodov, skozi katerega bodo ježi lahko prihajali in odhajali. Če se bodo počutili kot v zaporu, bodo domovanje, ki ste jim ga postavili, hitro zapustili, ali pa se zanj sploh ne bodo odločili.


Več o tem, kako lahko zgradite primeren in varen dom za ježe, preberite na spletni strani www.hedgehogstreet.org.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord