Prevzemite odgovornosti in se začnite spraševati: »Kaj lahko storim drugače?«

8. 2. 2023
Deli
Prevzemite odgovornosti in se začnite spraševati: »Kaj lahko storim drugače?« (foto: shutterstock)
shutterstock

Spraševati se morate o vsem v svojem življenju. Velike spremembe izvirajo iz temeljitega izpraševanja, zato z njim ne smete prenehati, dokler se odgovor ne ujema z vašo resnico.

Pogum za to, da ste, kar ste.

V človeški naravi je, da nam je mar, kaj si mislijo drugi ljudje. Jasno je, da si bodo zapomnili vsakršno dediščino, ki jo pustimo za seboj. Da pa bi jo lahko zapustili, moramo biti svoja dediščina zdaj. Največja dediščina, ki jo lahko živimo in zapustimo za seboj, je, da smo, kdor v resnici smo. To nam bo omogočilo razkritje naše resnične usode. Če ne veš, kdo si, kako se lahko osrečiš? Smo torej, kdor v resnici smo ali kdor čutimo, da moramo biti? Tukaj je tanka meja, toda z nekaj razmisleka boste lahko razlikovali med obema. Odkritje tega razlikovanja omogoči napredek.

Ljudje si bodo zapomnili, kdo ste, ne, kaj imate.

Ne sprašujte, kako življenje ravna z vami. Vprašajte se, kako vi ravnate z življenjem! Ta premik vam omogoča, da vidite, da niste žrtev neljube usode, temveč njen enakovreden ustvarjalec.

Razmisliti morate o tem, kje ste danes, in povedati, ali to, kdor resnično ste, izenači položaje, v katerih se znajdete. Nato morate prevzeti izključno odgovornost za vsa svoja dejanja, ki so povzročila, da ste v tem položaju, saj nihče ne misli, govori ali navsezadnje sprejema odločitve namesto vas. Bolj ko za svoje situacije krivimo druge in zunanje dogodke, bolj se odmikamo od tega, da bi kdaj izkusili spremembo,

»Vsakega človeka življenje izpraša in lahko mu
odgovori samo tako, da odgovarja za svoje življenje.
Človek lahko življenju odgovori zgolj z odgovornostjo.«
– VIKTOR FRANKL

Ko živite v izgovorih, se zdi, kot bi vsi drugi in vse drugo nadzorovalo vaše življenje. Ko čutite, da nimate nadzora, izkusite strah. Če niste v ciklu samostojne rasti, potem sodelujete pri samouničenju. Prevzemanje odgovornosti pomeni »lastiti si« svoje življenje in se spraševati:

»Kaj lahko storim drugače?«

Spraševati se morate o vsem v svojem življenju. Velike spremembe izvirajo iz temeljitega izpraševanja, zato z njim ne smete prenehati, dokler se odgovor ne ujema z vašo resnico. Kadar ste negotovi o nečem ali ste pod stresom in zaskrbljeni, se morate spraševati, dokler se ne dokopljete do bistva.

Po knjigi Kdo pravi, da ne zmoreš? pripravila Mirela Smajić

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez