Psiholog dr. Gordon Neufeld: "Če otroci jokajo, pustite jih, ne govorite jim, naj prenehajo."

13. 11. 2024
Deli
Psiholog dr. Gordon Neufeld: "Če otroci jokajo, pustite jih, ne govorite jim, naj prenehajo." (foto: profimedia)
profimedia

Zakaj je pomembno, da otroci občutijo žalost, pojasnjuje dr. Gordon Neufeld.

Otroci bi se morali počutiti svobodne, da občutijo žalost

Jelena Đoković je zelo predana vprašanjem družine in razvoja otrok, zato si prizadeva približati to tematiko svojim rojakom ter pogosto v državo pripelje različne strokovnjake. Eden izmed njih je dr. Gordon Neufeld, priznani otroški psiholog, s katerim je razpravljala o pomenu otroških solza, ta pogovor pa je delila tudi s svojimi sledilci.

Ko govorimo o solzah, imamo otroke, ki pogosto jokajo in skozi jok izražajo svoje frustracije. Starši jim pogosto govorijo: "Pomiri se, ne jokaj," ali "Ne joči zaradi vsake malenkosti, saj ni tako hudo" in podobno. Toda, ali s tem resnično pomagamo svojim otrokom?

Dr. Gordon Neufeld po več kot 50–60 letih terapevtskega dela pravi: "Nikoli nisem videl nikogar, ki bi napredoval brez solz žalosti. Nikoli nisem videl otroka, ki bi se lahko opomogel od agresije, zlobnosti, nasilja ali narcizma, ne da bi našel svojo žalost."

Deček na fotografiji je eden najbolj znanih “mafijcev” na svetu. Ga prepoznate?

Žalost je sestavni del življenja in ne bi se je smeli bati. Preveč staršev namreč zamenjuje nežno starševstvo z izogibanjem razburjenju, a razburjenje je naravni del življenja. Lahko si razburjen, lahko se s tem soočiš, ne da bi bil zloben ali sramotil otroka.

otrok jok
profimedia

Bolj ko otroku dovolimo, da izrazi svoje občutke, manj teže bo nosil s seboj.

Otroci morajo imeti svojo žalost. Morajo občutiti nesmisel stvari, s katerimi se soočajo, saj tako rastejo, napredujejo in postajajo odpornejši ter močnejši.

Odpornost se pravzaprav gradi iz žalosti, ne iz mentalne moči, ampak iz spoznanja otrokovih možganov, da je preživel, čeprav ni dobil, kar si je želel. To pa ne sme biti prikazano na zloben način, saj bi to vodilo v sramotenje. Prav tako ne sme biti prikazano ostro, saj bi to lahko ogrozilo otrokovo navezanost.

Otroci bi se morali počutiti svobodno, da občutijo žalost.

Vir: stil.kurir.rs

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić