Čas okoli božiča in novega leta je primeren tudi za to, da se zamislimo, koliko v življenju dajemo in koliko sprejemamo. Naj gre za partnerski odnos ali odnos z bližnjimi prijatelji, pomembno je, da vzpostavite ravnotežje med vlaganjem oziroma dajanjem in sprejemanjem.
Sebičneži in altruisti
V grobem ljudi delimo na primarno sebične in na primarno altruistične. Prvi se ne ozirajo na druge in težijo k skrbi za svojo lastno korist, drugi ravnajo tako, da pri svojem delovanju skrbijo in pomagajo samo drugim. Pomembno je zavedanje, da ne ena ne druga skrajnost nista dobri.
Prvi se zaradi prevelikega osredotočanja na 'jaz', nerazumevanja, strahu pred zavrnitvijo in obsojanja drugih težko odpirajo za dajanje. Drugi zaradi prevelikega osredotočanja na 'vi' in strahom pred izgubo nadzora, samoto ter neuspehom pozabijo nase in so težko pripravljeni na sprejemanje. Slednji na neki način bežijo pred seboj in pred soočenjem z lastnimi občutji.
V obeh primerih je ravnovesje med dajanjem in sprejemanjem porušeno, posredno pa je porušeno tudi ravnovesje do nas samih.
Vzpostavitev ravnovesja
Zdravi odnosi so tisti, kjer dinamika sprejemanja in dajanja ne temelji na razmišljanju: 'Ti si moj svet,' ali 'Jaz sem tvoj svet,' ampak na enakovrednosti, sočutnosti in medsebojnem razumevanju.
Kjer vlada harmonija med dajanjem in sprejemanjem, ni prisotnega nobenega povzdigovanja drugih na račun sebe in nasprotno.
Šele ko bomo vzpostavili zdrave odnose, se bomo zlahka spopadali z novimi in nemalokrat težkimi življenjskimi situacijami.