V TEM je bistvena razlika med toksičnim in zdravim odnosom

11. 4. 2025
V TEM je bistvena razlika med toksičnim in zdravim odnosom (foto: profimedia)
profimedia

Eden izmed najjasnejših pokazateljev, v kakšnem odnosu se nahajamo, je odgovor na preprosto vprašanje: Kaj se zgodi, ko v odnosu izrazimo svoja pristna čustva?

V toksičnem odnosu je iskrenost nevarna

V toksičnih razmerjih je avtentično izražanje čustev pogosto sprožilec. Namesto da bi partner prisluhnil in se odzval z razumevanjem, lahko izražena ranljivost sproži obrambne mehanizme. Pogosto se pojavijo:

  • jeza ("Zakaj me vedno obtožuješ?")
  • krivda ("Zaradi tebe se počutim kot najslabši človek.")
  • zanikanje in pomanjševanje ("Pretiravaš, saj to sploh ni tako hudo.")
  • obrat v napad ("Če že govoriva o tem, kaj pa tvoje vedenje?")
  • beg ali zapiranje vase (molčanje, umik, ignoriranje)

V takem vzdušju čustva niso varna. Sčasoma oseba, ki je iskrena, začne dvomiti vase, utiša svoje občutke in se prilagodi, da ohrani "mir". Vendar gre le za navidezen mir, ki v resnici poglablja razdaljo, ustvarja napetost in vodi v čustveno izčrpanost.

V zdravem odnosu čustva gradijo mostove

Zdrav odnos ne pomeni odsotnosti konfliktov. Ravno nasprotno – v zdravih odnosih je prostor za konflikte, toda način, kako jih obravnavamo, je bistveno drugačen. Ko nekdo izrazi svoje občutke – tudi boleče ali težke – partner to sprejme kot priložnost za:

  • razumevanje ("Razumem, da si to doživela tako. Povej mi več.")
  • raziskovanje vzroka ("Kaj se skriva pod tem občutkom?")
  • reševanje konflikta ("Kaj lahko narediva, da bova oba bolje razumljena?")
  • povečanje zaupanja ("Lahko si iskren_a z menoj.")
  • poglobitev odnosa ("Tvoja resnica me povezuje s tabo.")

V zdravem odnosu se pristna čustva ne dojemajo kot grožnja, temveč kot vrata v globljo povezanost. Partnerja ne bežita pred ranljivostjo, temveč jo sprejemata kot ključen element ljubezni, spoštovanja in rasti.

Biti slišan ali biti miren?

Ena od najbolj tihih in bolečih oblik toksičnosti je potreba, da zaradi "miru" ne izražamo več, kar čutimo. A mir, ki temelji na zatiranju sebe, ni pravi mir. Je notranji kompromis, ki vodi v čustveno otopelost, izgubo pristnosti in pogosto – na dolgi rok – konec odnosa.

Nasprotno pa v zdravem odnosu velja: čim bolj sva si iskrena, tem bolj sva si blizu.

Kako prepoznati razliko?

Če po pogovoru o svojih občutkih čutite olajšanje, bližino ali več varnosti – ste najverjetneje v zdravem odnosu. Če pa vas po takem pogovoru preplavi občutek krivde, strahu, jeze ali sramu – je vredno premisliti, ali odnos podpira vašo rast ali jo zavira.

Vsi odnosi se soočajo z izzivi, a temeljna razlika med toksičnim in zdravim odnosom je v načinu, kako se odzivamo na iskrenost. Ko odnos dopušča in sprejema čustva, postane varen prostor, kjer rasteta oba. Ko pa čustva postanejo izhodišče za konflikt, krivdo ali umik, se odnos oddaljuje od svoje bistvene funkcije – povezovanja.

Vaša čustva niso problem. So kompas. Pravi problem nastane takrat, ko jih nihče noče slišati.

Gabor Maté: "Ko sem bil star 11 mesecev, me je mama izročila popolni neznanki..."