4 glavni razlogi, zakaj zbolimo

2. 10. 2024
4 glavni razlogi, zakaj zbolimo (foto: profimedia)
profimedia

Spodaj odkrijte štiri ključne dejavnike, ki prispevajo k razvoju bolezni in staranju. Če se jih naučite nadzorovati, lahko močno vplivate na svojo vitalnost in dolgoživost.

Ljudje po vsem svetu vlagajo neverjetne napore za ohranitev mladostnega videza in zdravja – kupujejo drage kreme, se držijo strogih diet in tehnik – toda kljub temu jih proces staranja in propadanja telesa ne zaobide. Poleg tega so v sodobni družbi v porastu tudi kronične bolezni, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen, srčne bolezni in različne oblike raka.

Preberite tudi:

1. Pomanjkanje kakovostnega spanca – temelj zdravja in mladosti

Pogosto zanemarjen dejavnik je kakovosten spanec. Spanje ni samo čas za počitek – med nočjo se telo regenerira, obnavljajo se celice, uravnavajo se hormoni in živčni sistem se obnavlja. Pomanjkanje spanca je neposredno povezano s številnimi boleznimi, vključno s srčno-žilnimi težavami, sladkorno boleznijo, hormonskimi neravnovesji in duševnimi motnjami.

Zakaj pa ljudje slabo spimo? Najpogojste zaradi slabih odnosov. Ljudje v stresnih odnosih pogosto trpijo zaradi nespečnosti ali nemirnega spanca, kar vodi do slabše regeneracije telesa in lahko povzroči kronične bolezni, kot so sladkorna bolezen in visok krvni tlak.

2. Zmanjšanje mišične mase – tihi sovražnik vitalnosti

S starostjo telo naravno izgublja mišično maso. Mišice niso potrebne samo za gibanje; ampak so ključne za celotno zdravje, saj pomagajo pri regulaciji metabolizma, podpirajo imunski sistem in uravnavajo hormone. Ko se mišična masa zmanjšuje, postane telo bolj dovzetno za poškodbe, vnetja in kronične bolezni.

Preberite si še: 

3. Oksidativni stres – glavni krivec staranja in bolezni

Tretji in najpomembnejši dejavnik, ki prispeva k staranju in boleznim, je oksidativni stres. Naše celice so vsakodnevno izpostavljene prostim radikalom – nestabilnim molekulam, ki poškodujejo celične strukture, povzročajo vnetja in pospešujejo proces staranja telesa. Ta proces dolgoročno vodi v kronične bolezni. 

ženska gleda skozi okno
profimedia

4. Slabi odnosi 

Na koncu pa na vse najbolj vplivajo naši odnosi, v katerih vsak dan živimo. Dolgotrajni konflikti in slabi odnosi, še posebej v družinskih ali partnerskih odnosih, povzročajo kronični stres. Stres aktivira telo, da sprošča kortizol, kar povečuje tveganje za različne bolezni, kot so srčno-žilne bolezni, depresija in oslabljena imunska funkcija.

Ljudje, ki so v toksičnih ali čustveno izčrpavajočih odnosih, so bolj nagnjeni tudi k duševnim težavam, kot so depresija, anksioznost in nizka samopodoba. 

Slabi odnosi so povezani še s povišanim tveganjem za srčne bolezni, saj povečujejo krvni tlak, raven stresa in vnetja v telesu. Raziskave kažejo, da lahko slabi odnosi povečajo možnosti za srčne napade in kap.

Tudi izolacija oziroma pomanjkanje odnosov ima številne negativne posledice za zdravje, vključno z večjim tveganjem za zgodnjo smrt. Socialna podpora je namreč ključna za psihično stabilnost in zdravje.

Zato je pomembno prepoznati vpliv slabih odnosov na zdravje in poiskati rešitve (kot so izboljšanje komunikacije, terapija...) 

delno povzeto po: atma.hr

Carl Jung je verjel, da se sreča skriva v 5 stvareh

POGLEJTE SI NOV PODKAST O TEM, KAKO AEQ METODA RAZUME DEPRESIJO: