10 škodljivih stavkov, ki jih DOBRI STARŠI nikoli ne rečejo svojim otrokom

2. 10. 2024
Deli
10 škodljivih stavkov, ki jih DOBRI STARŠI nikoli ne rečejo svojim otrokom (foto: Shutterstock)
Shutterstock

 Vzgoja otrok je težka naloga. Čeprav gre za klišejsko trditev, v sebi nosi veliko resnice. Otroci so pogosto razposajeni, hrupni in lahko starše spravijo ob živce. Ne glede na to, kako nas otroci včasih frustrirajo, pa določeni stavki lahko otrokom škodijo, kar lahko ima resne posledice za njihovo samozavest in samopodobo. 

»Nehaj jokati«

Ko otrok joče, je jasno, da je razburjen. Tudi če se vam zdi absurdno, da joka zaradi prigrizka, ki ga je sam izbral, se morate zavedati, da otroška logika pogosto nima smisla, saj njegovi možgani še niso popolnoma razviti. Ko otroku rečete, naj preneha jokati, mu sporočate, da njegova čustva niso sprejemljiva.

Otrokom, ki se naučijo uravnavati svoja čustva, gre v življenju bolje, tako v šoli kot v odnosih z drugimi.

Preberite tudi:

»Pusti, bom jaz naredil/a«

Ko opazujete otroka, ki se trudi zapeti jakno ali narediti kakšno drugo nalogo, je enostavno postati nestrpen. Vendar stavek »Pusti, bom jaz naredil/a« lahko spodkoplje otrokov občutek neodvisnosti.

Otroci se morajo naučiti novih veščin in postati bolj samostojni, zato jim dovolite, da poskusijo sami.

»Nimaš razloga za razburjanje«

Otroci imajo svoje razloge za razburjanje, tudi če se vam zdijo nepomembni. Ko rečete, da nima razloga za čustvovanje, mu sporočate, da njegova čustva niso pomembna, kar lahko negativno vpliva na njegov čustveni razvoj.

»Le dojenčki se tako obnašajo«

Primerjanje otroka z dojenčkom, ko se razburja, joče ali ima nezgode, je ponižujoče. Takšne izjave ne bodo pomagale pri izboljšanju situacije, temveč bodo otrokovo samozavest še dodatno znižale.

vzgoja, otroci, starševstvo, samozavest, čustveni razvoj
Shutterstock

»Toliko sem se žrtvoval/a zate«

Starši pogosto omenjajo svoje žrtve v vzgoji otrok, vendar je to napačen pristop. Otroci vas niso prosili, da jih imate, zato se ne bi smeli počutiti dolžne zaradi tega. Takšna izjava lahko povzroči občutke krivde in negativno vpliva na otrokovo duševno zdravje.

»Pusti me pri miru«

Vsak starš si kdaj želi trenutek zase, vendar stavek »Pusti me pri miru« lahko poškoduje otrokovo samozavest. Boljša alternativa je pojasniti otroku, da potrebujete nekaj časa zase.

»Nikoli nimam časa zase«

Če rečete, da nikoli nimate časa zase, lahko otroka spravite v slabo voljo in mu daste občutek, da vam je v napoto. Namesto tega poskusite na bolj razumljiv način pojasniti, da potrebujete nekaj trenutkov zase.

»Nehaj me spraševati«

Otroci radi sprašujejo, in to je dobro. Ko jim rečete, naj prenehajo spraševati, ubijate njihovo radovednost in željo po učenju, kar je lahko dolgoročno škodljivo.

»To ni pomembno«

Za otroke je vse pomembno, naj bo to izgubljena igrača ali padec sladoleda na tla. Otroci zaradi svojih omejenih izkušenj ne morejo ločiti med velikimi in majhnimi stvarmi, zato morate njihove občutke jemati resno.

»Ne bodi tako __________«

Ne glede na to, kako opisujete otrokovo vedenje (sramežljiv, trmast, nesramen), takšne izjave ne bodo pomagale. Bolje je uporabiti pozitiven pristop, kot na primer: »Poskusi biti bolj prijazen«.

 »Ne zanima me«

Otroci želijo deliti svoje misli z vami, tudi če se vam zdijo nepomembne. Ko jim rečete, da vas ne zanima, jim sporočate, da njihove misli niso vredne, kar lahko uniči njihov občutek lastne vrednosti.

Povzeto po Yourtango.com  

Če zaspite v sekundi, je to lahko slab znak