Skrivnost življenjske energije

17. 8. 2013
Deli
Skrivnost življenjske energije (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Lepi sončni dnevi nas vabijo v naravo, nam pa moderen življenjski slog ne dopušča, da bi živeli v njenem ritmu. Obveznosti so v polnem razmahu in zdi se nam, da jih je vedno več. Zato se moramo naučiti upravljati z lastno energijo, ki temelji na spremljanju bioritma ter prepoznavanju in spreminjanju navad in ritualov, pa tudi na spremljanju pričakovanj, zaradi katerih se pogosto izčrpavamo.

Za življenje potrebujemo energijo, vendar vse prepogosto pozabljamo, kako se ta porablja in obnavlja skladno z naravo. Podnevi jo porabljamo za vse naše dejavnosti, ponoči se energija obnavlja.

Naš bioritem čustvenih, telesnih in intelektualnih sposobnosti se prav tako v intervalih giblje od pozitivne k negativni točki, preko ugodnih, neugodnih in kritičnih intervalov. Če jih pravilno izkoriščamo, z manj vložene energije dosežemo boljše rezultate. Temu rečemo produktivnost. Tako nam uspe doseči več v tistih delih dneva, ko je naše telo bolj pripravljeno na porabo.

Če želimo povečati svojo produktivnost, moramo, namesto da se prepustimo dogajanju, ki nam ga vsiljujejo obveznosti in drugi ljudje, upravljati z lastno energijo.

V svoji uspešnici Moč polne prevzetosti (The Power of Full Engagement) nam Jim Loehr in Tony Schwartz ponujata sledečo mantro: "Ključ do povečanja produktivnosti je upravljanje z lastno energijo, ne s časom!"

Rezultat modrega upravljanja z lastno energijo je, da v krajšem času naredimo več, in to z manj truda in več zadovoljstva, to, kar dosežemo, pa je trajne kakovosti.

Biti nad osebnim ciljem

Kako si pomagati pri učinkovitejšem upravljanju z energijo? Ne čakajte, da pride do krize, temveč s pravočasnimi prilagoditvami, ko se vam še ne bo treba osredotočiti na samo na preživetje in boste imeli možnost videti širšo sliko, upravljajte z nenehno potrebo po hitri rasti in s pričakovanji okolice.

Dosezite tisto, čemur pravimo 'biti nad osebnim ciljem'. Pomagal vam bo odgovor na vprašanje: V čem je moj osebni smoter in ali se gibljem v pravo smer? Ni treba, da je odgovor teatralen. Civilizacijo sestavljajo tudi mali ljudje.

Spremljajte govorico svojega telesa. Ozavestite svoje počutje v določenih obdobjih dneva. Imejte nadzor nad čustvi in ne pozabite, da najbolje delujemo, kadar smo na pozitivnem nihaju.

S spremljanjem lastnega bioritma svojemu telesu, s tem pa tudi duhu, omogočate, da s kar najmanj truda doseže tisto, kar si želi in potrebuje. To pomeni, da boste tisto, kar od vas zahteva osredotočenost in energijo, počeli v trenutkih, ko je vaša energija na vrhuncu (ste večerni ali jutranji tip?). Rutinske naloge in tisto, kar počnete z lahkoto, pa opravljajte takrat, ko nimate veliko energije.

Energijo obnavljajte že med delovnim dnem: dihajte bolj globoko – iz trebuha (predvsem ko ste pod stresom), vzemite si več kratkih premorov, pojdite na krajši sprehod in ne preskakujte obrokov.

Spoštujte lastne omejitve

Spremenite navade in rituale. Kadar ste pod stresom, delajte s krajšimi premori in živite skladno z vrednotami, ki vam veliko pomenijo.

Vse tisto, kar ozavestite kot slabe navade, postopoma izločite in počnite tisto, kar je za vas dobro (ko ste utrujeni, greste na primer lahko prej v posteljo, saj ne boste ničesar zamudili, če boste šli kdaj spat pred polnočjo!)

Energijo obnavljajte že med delovnim dnem: dihajte globlje – iz trebuha (predvsem ko ste pod stresom), vzemite si več kratkih premorov, sredi dneva pojdite na krajši sprehod ali malo telovadite in ne preskakujte obrokov. Kratek premor je zdravilo pred izgorelostjo.

Imejte realna pričakovanja. Če boste opustili perfekcionistično razmišljanje in vedenje, boste sebe in svojo okolico naučili, da nekje obstajajo meje. Spoštujte lastne omejitve in opustite potrebo, da bi bili 'naj' v vsem.

V strahu pred zavrnitvijo gremo včasih preko svojih skrajnih zmožnosti, vendar takrat namesto ljubezni začutimo jezo, ker v želji po samoohranitvi iz nas spregovori nagon. Posledica je slaba vest, ki še dodatno izčrpa.

Ljubezen je vse, kar potrebujemo

Dobrega razpoloženja ni mogoče dolgo ohranjati brez posegov: zavest – odločitev – (re)akcija. Ne čakajte, da boste porabili še zadnji atom moči in se boste le še panično držali za nitko. Namesto nagonskega odziva izberite raje to, kar bo temeljilo na vaši odločitvi in boste zaradi tega lahko veliko bolj mirni.

Kadar ste negativno razpoloženi, se vprašajte, katera zgodba je vaša. Namesto da bi v sporu izgubili bistvo, se vprašajte: V čem se ta oseba morda ne moti?

V nezaželenem dogodku se vprašajte: Kako bom na to gledal/-a čez šest mesecev? Kaj se lahko, ne glede na rezultat, iz tega naučim? Ko spremenite odziv na dogajanje, se znebite stresa in naredite prostor za boljše odločitve.

Odločitev je vedno prvi korak na poti do spremembe, v tem primeru pa naj bo to sprejemanje načel, povezanih z upravljanjem z energijo. Odločitev, da boste delali tisto, kar je dobro za vas, bo pozitivno vplivala na vaše okolje, zaradi boljše energije, ki jo boste čutili, pa bodo vaše vibracije pozitivno vplivale na okoliščine. Vi ste kljub vsemu središče svojega sveta.

Usklajenost: ravnotežje, mir in pozitivno delovanje dosežemo, kadar svoje vire uporabljamo optimalno, ne da bi pri tem škodovali drugim.

Smoter je naš končni cilj. Najbolje delujemo takrat, ko izpolnjujemo smoter. Pogosto je prav primanjkljaj energije tisto, kar nam govori, da nekaj ne delamo skladno z lastnim poslanstvom.

Ustavite se in se vrnite k prvemu nasvetu. Ne čakajte na krizo.

In za konec: ne glede na to, kaj je naš smoter, je ljubezen vse, kar v resnici potrebujemo!

Tatjana Divjak, life coach

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja