Sporočilo Gabora Matéja: Izražanje jeze je ključno za ohranjanje zdravja

28. 6. 2024
Deli
Prvi korak na poti k ponovnemu zdravju je, da odslovimo svojo navezanost na to, kar imenujemo pozitivno mišljenje. Zakaj? (foto: Biggallery Image)
Biggallery Image

Gabor Maté poudarja, kako pomembno je poskrbeti zase in izražati čustva, saj zanikanje lastnih potreb vodi v resne zdravstvene težave.

Včasih se nam zgodi neka nesreča ali zbolimo ter smo prisiljeni si vzeti premor. Poškodbe ali bolezni nas opozorijo na potrebo po počitku. Počitek ne more vedno počakati. Telo na neki točki enostavno ne more več čakati in zahteva svoje. 

Kanadski zdravnik Gabor Maté v svojem predavanju "Ko telo reče ne" opozarja na nevarnosti zanikanja lastnih potreb. Stres zaradi skrbi za druge lahko povzroči prezgodnje staranje in kronične bolezni. Maté opisuje primere ljudi, ki so zboleli zaradi zanemarjanja svojih potreb in zaradi neizražanja jeze.

Prezgodnje staranje zaradi stresa

Študije DNK kažejo, da se ljudje, ki živijo pod pritiskom, hitreje starajo. Zanemarjanje lastnih potreb zaradi skrbi za druge povečuje tveganje za kronične bolezni. Maté opisuje primer ženske z rakom na dojki, ki se bolj ukvarja z moževim čustvenim stanjem kot s svojo boleznijo. Ljudje, ki zanikajo svoje potrebe, pogosto umrejo prezgodaj zaradi kroničnih bolezni.

Potlačevanje jeze

Potlačena jeza vodi v številne avtoimunske bolezni in raka, medtem ko ekstremno neprimerno izražanje jeze povzroča srčne bolezni. Zdrav način obvladovanja jeze je jasno prepoznati občutke jeze, jih sprejeti in jih izraziti na primeren način nekomu, ki nas bo slišal. Sposobnost izražanja jeze je ključna za zdravje.

Študije kažejo, da je osamljenost in stres povezan z višjo verjetnostjo za raka. Povezanost z drugimi in izražanje jeze je tako ključno za ohranjanje zdravja. 

Imunski sistem je povezan z našimi čustvi, zato je pomembno, da skrbimo zase in znamo reči "ne". Če skrbite za druge, morate zahtevati podporo tudi zase. Pomembno je reflektirati, kdaj in zakaj vam je težko reči "ne".

Povezanost uma in telesa

Maté pojasnjuje, da ne moremo ločiti uma od telesa. Okolje, v katerem živimo, neposredno vpliva na naše zdravje. Okolje ni le fizično, temveč tudi psihosocialno. Stres staršev denimo povečuje verjetnost, da bodo otroci razvili bolezni, kot je astma.

Nezavedno samozanikanje

Maté pripoveduje svojo zgodbo o nezavednih dejavnikih, ki vplivajo na samozanikanje. Dojenčki zaznavajo stres matere in se učijo potlačiti svoje bolečine, da bi ohranili odnos z njo. To se imenuje travma.

Avtentičnost in prilagoditev

Otroci se intuitivno odzivajo na čustva odraslih. Potreba po avtentičnosti in prilagoditvi vodi v zanikanje lastnih potreb. Kot odrasli še vedno težimo k prilagoditvi, kar vpliva na naše zdravje.

Več v videu: 

Vir:nikhelbig.at

Novo na Metroplay: Naj bodo dobri do vseh! | Goran Dragić