Sreča se skriva v občutku smisla

16. 2. 2014
Deli
Sreča se skriva v občutku smisla (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Tudi če se niste rodili pod srečno zvezdo, se lahko naučite biti srečni. Vse je odvisno od vašega vrednostnega sistema in pogleda na svet. Če se naučite biti hvaležni, optimistični, če se naučite ceniti majhna zadovoljstva, namesto da pričakujete velika, bo sreča potrkala tudi na vaša vrata.

 

Včasih se nam zdi, da so nekateri ljudje rojeni pod srečno zvezdo

Vse jim teče gladko, vedno so dobre volje in prav takrat ko so vsi sredi krize in recesije, se jim odpirajo nove priložnosti na področju ljubezni, posla in zdravja.

Po drugi strani se za nekatere zdi, da so bolj nagnjeni k nesreči in jih imamo za pesimiste. Mnoge stranke prihajajo k meni na coaching prav v želji, da bi bile (bolj) srečne in se sprašujejo, ali lahko to postanejo z lastno voljo in s spremembami svojih dejavnosti, ali pa se srečen oziroma nesrečen že rodiš.

Spremembe

Na srečo so znanstveniki poskrbeli za to, da bi našli odgovor na zastavljeno vprašanje. Njihova spoznanja so tako meni kot mojim strankam, pa tudi bralcem Sense, v pomoč pri iskanju optimalnih rešitev.

Pred kratkim je profesorica psihologije z Univerze v Kaliforniji, Sonja Lyubomirsky, v knjigi The How of Happiness (Kako do sreče) objavila rezultate svojih raziskav in odgovorila na vprašanje, kaj vpliva na občutek sreče pri ljudeh.

Sklenila je, da je le 50 odstotkov našega potenciala za srečo genetsko določenega ob rojstvu, s kar 40 odstotki pa upravljamo sami in k občutku sreče prispevamo s svojimi mislimi, z vedenjem, z aktivnostmi in navadami.

Kaj lahko torej storimo, glede na to, da je v naših rokah kar 40 odstotkov sreče?

Ko opazujemo srečne ljudi, vidimo, da niso takšni samo zato, ker bi sedeli in razmišljali o sreči, temveč za svojo srečo tudi nekaj naredijo! Nadzorujejo svoje misli in navade ter težijo k vedno novim dosežkom, spoznanjem in spremembam nekoristnih navad.

To, kar počnemo zavestno – naš trud – lahko močno vpliva na raven občutka, da smo srečni. Če želi nekdo, ki ni srečen, postati srečen, mora početi tisto, kar počno srečni ljudje, po raziskavah Sonje Lyubomirsky pa gre tu za 12 aktivnosti, ki ključno prispevajo k občutku sreče.

Preberite si, katere so te dejavnosti in kako jih izvajati v praksi. Pri tem imejte v mislih, da je izbor dejavnosti, ki bodo največ prispevale k občutkom sreče, odvisen od nas samih in od tistega, kar nam veliko pomeni: torej od našega vrednostnega sistema in naših prepričanj.

Tatjana Divjak, life coach

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar