Danes živimo s številnimi odvisnostmi. Uporaba marihuane pa je vse bolj pogosta tudi med starši, ki imajo otroke. Uporabljajo jo za to, da se sprostijo, pomirijo, lažje zaspijo... Tudi če starši ne kadijo trave pred otroci, vemo, da so otroci zelo senzibilni in občutijo kakršnekoli spremembe v vedenju ali počutju svojih staršev. Mateja Škufco smo v Sensa podkastu povprašali, kako sam vidi to težavo?
Matej Škufca pravi naslednje:
"Tisti, ki kadijo travo, so v primerjavi z alkoholiziranostjo, sicer bolj mirni in manj agresivni. Vendar gre tudi tukaj za beg iz občutkov, beg iz odnosa in beg od odgovornosti. Če gre za starše, gre za beg iz prisotnosti, ki bi jo morali kot mama ali oče utelešati.
Verjamem, da ti ljudje na eni točki pridejo do spoznanja, da bi bilo mogoče dobro, da so bolj prisotni za svoje otroke in da se nečemu odpovejo. Če bi se odpovedali odvisnosti, bi spoznali, da so njihovi otroci odvisni od njih.
To bi bila dobra streznitev za te ljudi, da bi videli enkrat, kako so otroci odvisni od njihove treznosti, od njihove prisotnosti. Samo, da so prisotni, da lahko otroci pridejo kadarkoli do njih in se lahko stisnejo k njim. Da je dovolj, če jih objamejo, da jih držijo.
Da gre v globini za občutke, ki si jih otrok želi čutiti v družini, kjer odrašča, da je željen in ljubljen, da je dober, takšen kot je, da sme biti čisto povprečen otrok in da sme delati tudi napake ter da ga imata oče in mama rada. Da je otrok opit od teh občutkov, da je dober, takšen kot je, in da lahko hkrati trezno gleda na svoje starše, ki ga vidijo.
Za starše, ki niso imeli te izkušnje v svojem otroštvu, je to pač nekaj novega. In se lahko tega na novo naučijo, saj vedo, da otrok potrebuje, da je viden, da lahko pride k svoji mami ali očetu, da je dovolj, da ga objame in da takrat zdrži.
Ni torej potrebnih veliko velikih besed, ampak so pomembni občutki, da je otrok pri staršu varen, da ga drži in da ga bo čez nekaj časa spustil."
Znanstvene raziskave pa kažejo, da imajo starši, ki konzumirajo marihuano manj primerno vzgojo otrok. Uporaba tovrstnih drog med starši namreč predstavlja veliko tveganje za otrokov telesni, psihološki in socialni razvoj. Po mnenju raziskovalcev je starševska uporaba substanc povezana z nižjo stopnjo podpore staršev in z večjo stopnjo konflikta med starši in otroki.
Kot pri vseh odvisnostih je potrebno tudi tukaj nasloviti temeljne potrebe, katere oseba z neko substanco nadomešča ali želi neučinkovito zadovoljiti.
Iz podkasta:
Preberite si še:
- Matej Škufca: “Mir lahko najdemo le tam, kjer smo ga izgubili.”
- Matej Škufca: Kako se pomiriti s preteklostjo? (PODKAST)