Gre za izjavo neodvisnega mednarodnega predavatelja, norveškega pedagoga in pisca Godija Kellerja, ki danes namesto otrok poučuje odrasle. S predavanji za starše želi pomagati otrokom, da razvijejo svoje potenciale. Deset let je poučeval na waldorfski šoli v Oslu, sedaj pa že deset let pripravlja delavnice za odrasle po vsem svetu.
Godi Keller je pedagog, po rodu Švicar, poučuje na Norveškem.
»Otroci, ki končajo v kriminalu ali drogi so večinoma ljudje, ki so izgubili samozavest in vero v lastne sposobnosti.«
V svojih predavanjih Keller poudarja, da današnja šola večinoma ne zna motivirati otrok, zna pa jim vcepiti tekmovalnost ter ustrahovati, da niso dovolj dobri. Slednje pa nato prinese ogromno težav in tegob, s katerimi so zaznamovani celo življenje.
Opaža, da so starši, s katerimi dela, zelo podobni tako v Armeniji, na Hrvaškem kot na Islandiji. »Doba globalizacije je povsod povzročila podoben tip individualizma oz. zahodni način razmišljanja. Izobraževalni sistem je večinoma uniformiran in kratkoviden, otroke pripravljajo na naslednji izpit in test, nikakor pa ne na življenje.«
- Preberite si še: Oče je odsoten, mama je jezna. Katerim težavam bo njun otrok podvržen v odrasli dobi?
»In ponekod počnejo podobno tudi starši. Na otroke postavljajo velik pritisk, da morajo imeti dobre ocene. A priprava otrok na življenje ne pomeni, da morajo biti izvrstni v vseh predmetih in vsemu, kar od njih zahteva šola. Če otrok ne pokaže uspeha na izpitu, je vsak naslednji test za njega samo stres, sporočilo, ki ga dobi pa je, da ni dovolj dober in pameten.«
»Za šolo so pomembne statistike, na tem temelji današnji sistem. Otrok, ki je nenehno testiran, a ne pokaže dobrih rezultatov, izgublja samozavest. To je veliko večji problem kot slabe ocene.«
»V šoli večinoma ni individualnega pristopa, posamezniki, ki se ne vklopijo pa so dojeti kot nadloge. V šoli ne obstaja kultura zaupanja, temveč kultura strahu,« govori Keller.
»Če slaba ocena lahko motivira otroka, potem ima smisel. Če vidite, da mu ruši samozavest, morate najti drug način. Ta način je, da iščete njegove močne strani, talente, razmislite, kako ga opogumiti in spodbuditi, da se razvija na področju, na katerem je dober.«
»Tu lahko starši naredite več kot učitelji. Najhuje je, ko otrok v šoli dobi slabo oceno in sporočilo, da ni vreden, nakar ga isto čaka še doma. Otroci, ki so kljub slabim ocenam postali zadovoljni in uspešni ljudje, so otroci, ki so imeli spodbujajoče starše z zaupanjem v njih. Starši pomembno vplivajo na oblikovanje otrokove samozavesti, to je njihova naloga, in ne to, da so le podaljšana roka nespodbujajočega šolskega sistema.«
Povzeto po: jutarnji.hr