7 stavkov, ki jih pogosto uporabljajo čustveno nezreli ljudje.
Čustveno globino lahko prepoznamo po človekovem izražanju, saj njegove besede odražajo razumevanje in empatijo. Ravno tako pa lahko skozi pogovor zaznamo, da osebi te globine primanjkuje – poglejmo si 7 najpogostejših fraz.
1) "V redu sem."
Nekateri ljudje se pogosto zatečejo k določenim avtomatiziranim besednim zvezam, ki so navidez neškodljive, a so v resnici orodje za prikrivanje njihovih pravih čustev ali pomanjkanja le-teh. Eden takšnih stavkov je vse preveč pogost "v redu sem". Ta stavek se pogosto uporablja kot hiter odgovor, ko nekdo povpraša o našem čustvenem stanju.
Čustveno zreli posamezniki so sposobni izraziti svoja čustva na bolj niansirane načine, prav tako pa znajo razlikovati med težavami, ki jih lahko “izpustijo”, in tistimi, ki jih je treba obravnavati. In o tem vedno komunicirajo s svojim partnerjem, s čimer spodbujajo globljo povezanost in razumevanje.
Preberite si še:
- Kaj je zlata kri? Spoznajte najredkejšo krvno skupino na svetu
- Obnašanje alkoholika: le redkim uspe odvisnost dolgo dobro skrivati
2) "Preveč si čustven/a."
To je na žalost zelo pogosto izgovorjen stavek, ki kaže na pomanjkanje čustvene globine. Seveda obstajajo situacije, ko lahko čustva uidejo izpod nadzora, vendar so ta naraven in sestavni del človeške narave. Čustveno zreli ljudje cenijo spekter človeških občutkov in vedo, da je v redu, če jih doživljamo in izražamo.
3) "Ne razumem, zakaj ti je to tako pomembno."
Osebe, ki jih primanjkuje čustvene globine, se težko postavijo v kožo drugih ljudi, ki imajo drugačne vrednote, stališča in interpretacije. In tu se pojavi ta stavek. Zavračanje žalosti ali skrbi nekoga, ne glede na to, kako drugačni so njegovi občutki, kaže na nezmožnost empatije.
4) "Ali se lahko ne pogovarjava o tem?"
Ta stavek lahko kaže na odpor do soočanja s težkimi čustvi ali pogovori, kar je jasen znak čustvene nezrelosti. Čustveno zreli posamezniki so se pripravljeni neposredno soočiti s težavami, tudi ko je to neprijetno – zavedajo se pomena odprte komunikacije in so pripravljeni na težke pogovore.
5) "Ne potrebujem nikogar."
Tukaj je še ena opozorilni znak, ko gre za čustveno globino: "Ne potrebujem nikogar". Morda se sprašujete, ali ni neodvisnost dobra lastnost? Seveda je pomembno, da smo samozavestni, a ta stavek gre malo predaleč. Resnica je, da vsi potrebujemo druge v takšni ali drugačni obliki – za druženje, čustveno podporo ali za delitev življenjskih vzponov in padcev. Z izjavo »ne potrebujem nikogar« oseba razkriva pomanjkanje razumevanja nians človeških odnosov in pomena ranljivosti v le-teh.
6) "Zakaj vedno pretiravaš?"
Podobno kot "Ne razumem, zakaj ti je to tako pomembno" se ta stavek uporablja za zavrnitev mnenj ali čustev druge osebe, saj namiguje, da se druga oseba razburja za prazen nič. Namesto da bi se oseba osredotočila na težavo in njeno razumevanje, se izogne pogovoru in kaže nepripravljenost sodelovati s kompleksnimi čustvi.
7) "Takšen/takšna pač sem."
V tem primeru gre za izogibanje odgovornosti za svoja vedenja in dejanja, saj se oseba izogne krivdi tako, da se izgovori, da ji je to pač v naravi in tega ne more spremeniti. To kaže na pomanjkanje samorefleksije, truda ter prizadevanja za rast in izboljšavo – tako lastno kot tudi rast v razmerju.
Vir: geediting.com
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem