3 znaki, da ima oseba močan strah pred ZAVRNITVIJO

17. 5. 2024
Deli
3 znaki, da ima oseba močan strah pred ZAVRNITVIJO (foto: profimedia)
profimedia

Po mnenju strokovnjakov ti 3 znaki nakazujejo na to, da ima oseba globok strah pred zavrnitvijo.

Nihče od nas ne želi biti zavrnjen, vendar imajo nekateri ta strah zelo globoko zakoreninjen. Ta strah lahko, če je dovolj intenziven, podzavestno povzroča defenzivna ali samodestruktivna vedenja, ki lahko uničijo sicer dobre odnose, prijateljstva ali celo poslovne priložnosti.

Poglejmo si, kako prepoznati intenziven strah pred zavrnitvijo:

1. Neprestano iskanje potrditve

Če smo iskreni, vsi kdaj potrebujemo potrditev in podporo - vendar ljudje, ki se močno bojijo zavrnitve, ponavadi to iščejo ves čas. Njihova negotovost glede ljubezni jih npr. vodi do tega, da mislijo, da jih lahko partner kadarkoli zapusti. Posledično so neprestano pozorni na kakršenkoli znak, ki bi lahko pomenil, da nekaj ni v redu in hitro skačejo do zaključkov, da razmerju grozi konec.

Pogosto lahko zastavljajo vprašanja, kot npr.: “Ali me res ljubiš?”, “Si res zadovoljen/zadovoljna z mano?”, “Ali misliš, da nama gre dobro?” Pri delu je to lahko videti kot nenehno iskanje povratnih informacij, pretirano analiziranje interakcij s sodelavci ali potreba po ponavljajočih se potrditvah njihovega dela in vrednosti.

2. Pretirano ugajanje drugim

Njihova mnenja se le redko razlikujejo od drugih. Vsak predlog, ki ga predstavite takšnim ljudem, je v večini primerov sprejet z veseljem. Čeprav je super biti prilagodljiv in odziven, pa obstaja meja. Pretirano ugajanje drugim je lahko posledica strahu pred zavrnitvijo. Tu ne gre le za strinjanje z majhnimi stvarmi, kot npr. kateri film bi gledali ali katero hrano bi izbrali.

Takšna nagnjenja lahko privedejo do tega, da postavljajo potrebe drugih nad svoje in počnejo stvari, ki jim v resnici škodijo, samo zato, da bi osrečili druge. V odnosih se lahko zdi, da vedno popuščajo partnerjevim odločitvam, ne da bi izrazili svoje želje.

3. Pasivna agresivnost

Po mnenju psihologov pasivno-agresivno vedenje pogosto izhaja iz nizkega samospoštovanja, strahu pred konfliktom, konfrontacijo in zavrnitvijo. Eden od pogostih primerov je npr., ko nekdo trdi: "Nisem jezen," medtem ko njegova govorica telesa – prekrižane roke, odvrnjen pogled ali jezen vzdih – jasno izraža jezo ali razočaranje. “Tiha maša” je še en klasičen primer pasivno-agresivnega vedenja, ki je lahko zelo škodljivo. Druge, bolj subtilne oblike pasivno-agresivnega vedenja pa so lahko pogosto spregledane. 

Sensa.mondo.rs in hackspirit.com

Preberite si še: 

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj