7 stvari, ki jih NIKOLI ne bi smeli narediti svojemu otroku

14. 7. 2022
Deli
7 stvari, ki jih NIKOLI ne bi smeli narediti svojemu otroku (foto: profimedia)
profimedia

Starševstvo je lahko strašljiva vloga, saj se nihče od nas ne rodi z znanjem o tem, kako jo opravljati. Vsi si jo želimo opravljati kar se da dobro, na poti pa vsi počnemo napake. Poglejmo si, česa vseeno ne bi smeli početi. 

1. Ignoriranje svojega otroka

Čeprav mnogi starši tega ne počnejo namerno, je to ena najpogostejših stvari. Razumljivo je, da so naša življenja polna opravkov in obveznosti, vendar nikoli ne smemo prezreti svojega otroka. Zdrav odnos med starši in otroki vključuje kakovosten skupni čas. Tudi če je to le 20 minut – izkoristite ta čas. Študije so pokazale, da so otroci staršev, ki med skupnim časom ne posvetijo svoje celotne pozornosti otroku, bolj nagnjeni k slabemu in nepredvidljivemu obnašanju.

2. Primerjanje z drugimi

Tudi če ga želite spodbujati, ga nikoli ne primerjajte z drugimi. To lahko škodi njegovi samozavesti in mu pokaže, da se njegova vrednost meri glede na druge.

3. Vdiranje v njegovo zasebnost

Razumljivo je, da želite vedeti čim več o tem, kaj počne vaš otrok – vendar vdor v njegovo zasebnost ni prava pot. S tem izkažete nespoštovanje do njegovega osebnega prostora in spodkopavate njegovo avtonomijo.

Najboljši način je ustvarjanje dialoga – pogovorite se z njim. Morda vam ne bo povedal čisto vsega in to je v redu. Če odprete prostor za dialog in pogovor, mu date svobodo, da izbere, kaj želi deliti z vami. Vodite ga s pozitivnimi vzpodbudnimi vprašanji in poskušajte razumeti njegovo perspektivo.

4. Permisivna vzgoja

Ena izmed napak, ki jo kot starš lahko naredite, je to, da otroku pretirano popuščate. Ne pozabite, da ste njegov starš – po potrebi morate zagotoviti tudi napotke in popravke. Pustiti svojemu otroku da počne čisto vse, kar hoče, ni v redu. Postavite jasne meje in se jih držite; to mu bo pomagalo razumeti, kaj je v življenju sprejemljivo in kaj ne – in to je veščina, ki mu bo koristila kasneje v življenju.

5. Prekomerno kritiziranje

Pretirano kritiziranje lahko močno vpliva na otrokovo samozavest. Čeprav je namera morda usmerjena v izboljšavo ali napredek, mu lahko preveč kritike vzame pogum, da bi vztrajal ali se trudil v določenih smereh.

6. Ignoriranje njegovega duševnega zdravja

Ena stvar, ki je starš nikoli ne bi smel prezreti, je otrokovo duševno zdravje – to je del njegovega splošnega počutja. Starši bi morali na to gledati enako pozorno kot na otrokovo fizično zdravje. 

7. Ignoriranje svojega duševnega zdravja

Poleg otrokovega duševnega zdravja pa ne bi smeli ignorirati niti svojega. Starševstvo je težko in včasih v skrbi za otroke pozabimo poskrbeti zase. Vaš otrok je odvisen od vas in vašega počutja – hitro zazna, ko stvari niso v redu in kot goba posrka vaše občutke. Poleg tega imate v primeru, da trpi vaše duševno zdravje, tudi manj energije, ki bi jo lahko dali otroku ali pa mu predajate negativno energijo. Če skrbite zase, boste lahko veliko bolje poskrbeli tudi za svojega otroka.

Vir: psych2go.net

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj