Učenje o čustvih je izjemno pomemben del vzgoje otroka

29. 3. 2022
Deli
Učenje o čustvih je izjemno pomemben del vzgoje otroka (foto: Profimedia)
Profimedia

Učenje o čustvih je izjemno pomemben del vzgoje otroka. Omogoča, da se otrok razvije v zdravo, čustveno zrelo osebo in da se kot odrasel bolje sooča z vsakdanjimi situacijami in izzivi. 

Izražanje čustev

Pri vzgoji je pomembno, da oba starša jasno, a mirno izražata svoja čustva. Otrok bo opazoval, kako starša izražata čustva in ta model kasneje uporabljal v svojem življenju. Obenem pa je izredno pomembno, da oba starša sprejemata otrokova čustva in postaneta nekakšna "čustvena trenerja". To pomeni, da otroku pomagata pri zavedanju in izražanju vseh svojih občutkov, tudi jeze, žalosti in ostalih "negativnih" čustev.

"Čustven trening" je sestavljen iz različnih komponent:

  • Zaznavanje čustev, ki so manj intenzivna pri sebi in svojih otrocih
  • Doživljanje otrokovih čustev kot priložnost za učenje ali vzpostavitev intimnega odnosa
  • Potrjevanje otrokovih čustev
  • Pomoč otroku pri verbaliziranju/izražanju čustev
  • Reševanje problemov z otrokom in iskanje načinov, kako se spopasti s situacijami, ki vzbujajo jezo, žalost in strah 

S tem, ko otroku želimo pomagati, mu pogosto škodimo

Veliko staršev meni, da so "negativna" čustva, kot so jeza ali žalost škodljiva za otroka. Zaradi tega imajo potrebo, da te občutke pri otroku "popravijo" oziroma spremenijo. Pogosto se z otrokom obnašajo, kot da so takšni občutki napačni in da jih je potrebno pregnati. Nekateri celo postanejo nestrpni, če otrok svojih občutkov ne spremeni in ga kaznujejo, če je recimo jezen.

Otrok lahko posledično svojo stisko doživlja kot breme za starše, ali pa svoje občutke potlači do mere, ko jih niti več ne prepozna. Presenečeni bi bili, ko bi videli, koliko odraslih ljudi danes ne prepozna svoje jeze ali žalosti, kaj šele, da bi jo razumeli in si znali pomagati.

Žalost, jeza in strah so del življenja

Pomembno je sprejemanje vseh čustev, tudi tistih manj prijetnih. Kot starši moramo to najprej ozavestiti pri sebi in sprejeti vse svoje občutke, nato pa enako narediti še z otrokom. Tako bomo poskrbeli za posameznike, ki bodo kot odrasli dobro obvladovali svoje občutke, jih prepoznali in si tudi znali ustrezno pomagati.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja