Kaj je učinek občasne okrepitve in zakaj je tako škodljiv v odnosih?
Občasna okrepitev (ang. intermittent reinforcement) je psihološki koncept, ki opisuje način nagrajevanja. Namesto stalne, dosledne potrditve, se posameznikove potrebe ali želje izpolnijo le občasno, kar povzroči močnejšo navezanost na izvor nagrade in intenzivnejšo motivacijo, da oseba nadaljuje z določenim vedenjem.
Preberite si še:
V partnerskem odnosu se občasna okrepitev kaže tako, da en partner daje naklonjenost, pozornost ali ljubezen le občasno in nepredvidljivo, namesto da bi bil dosledno prisoten in ljubeč. To lahko ustvarja občutek čustvene nestabilnosti za drugega partnerja, ki ne ve, kdaj bo naslednjič deležen pozornosti in posledično postane bolj navezan, v upanju, da bo nagrajen z ljubeznijo.
Kako to izgleda v praksi?
1. Neenakomerna pozornost: Partner morda enkrat ali dvakrat na teden pokaže intenzivno naklonjenost, pošilja romantična sporočila, načrtuje zmenek ali pa se pogovarja odprto in iskreno. Ostale dni pa je lahko čustveno nedostopen, hladen ali zaposlen z drugimi stvarmi, zaradi česar drugi partner čaka na naslednji "vrhunec" čustvene povezanosti.
2. Spremembe v razpoloženju in vedenju: Partner lahko nepričakovano preklopi med pozornostjo in zanemarjanjem. V nekaterih trenutkih je ljubeč in predan, v drugih pa se distancira ali postane odsoten. Drugi partner posledično razvije občutek negotovosti in zmede, saj se nenehno sprašuje, ali je kaj narobe in pogosto prevzema krivdo za to.
3. Občasni izrazi ljubezni: Ljubezenski izrazi, kot so “ljubim te” ali izkazovanje fizične bližine so prisotni le občasno. Na primer, partner se lahko obnaša hladno več dni, nato pa nenadoma pokaže strastno naklonjenost. To vzbuja upanje in pričakovanje pri drugem partnerju, ki si začne želeti naslednjega takšnega trenutka.
4. Nepredvidljive spremembe v komunikaciji: Pogovor je lahko en dan zelo globok in intimen, a že naslednji dan partner postane odmaknjen, redko odgovarja na sporočila ali izgleda nezainteresiran za komunikacijo. To povzroča, da drugi partner stalno preverja, čaka in upa na naslednji globlji pogovor.
Ranljivost za takšno dinamiko izvira iz otroštva
Če ste odraščali v okolju, kjer ste bili deležni nedosledne ljubezni in pozornosti, ste lahko v odrasli dobi zelo ranljivi za ljudi, ki uporabljajo učinek “občasne okrepitve”. Vaš prag bolečine za takšno vedenje je visok; občutek, ki ga povzroča, vam je znan, prav tako pa ste tudi biokemično prilagojeni na ta čustvena nihanja. Nimate trdne, varne notranje osnove – mir in spokojnost sta vam tuja. Ko se torej v vašem življenju pojavi nekdo, ki uporablja vzorec občasne okrepitve, ste zelo dovzetni za njegov vpliv ali manipulacijo, saj vas takšno vedenje hitro zasvoji.
Ljudje uporabljajo občasno okrepitev iz različnih razlogov – nekateri namerno, ker s tem pridobijo moč in nadzor nad drugimi, saj ljudje zaradi potrebe po pozornosti začnejo hrepeneti po njih, s tem pa sami dobijo občutek nadzora. To so ljudje, ki bi jih morali čim prej odrezati iz življenja, saj vam bodo dolgoročno povzročali vedno več škode.
Drugi tip ljudi pa ta vzorec nezavedno uporablja zaradi lastnih strahov pred ranljivostjo in intimnostjo. Njihova otroška izkušnja jim je pokazala, da se ni varno izpostaviti in biti ranljivi. Ko v odnosu občutijo strah pred ranljivostjo, pobegnejo. Kasneje se ponovno vrnejo z izražanjem ljubezni in vam govorijo prijazne besede – a ko odnos spet postane preveč intenziven, se znova umaknejo.
Vaše telo preide v način preživetja
Če ste odraščali v nepredvidljivem okolju, je lahko takšna dinamika zelo nevarna za vas, saj vaš živčni sistem zaradi preteklih izkušenj preide v način samozaščite. Preklopi se na način preživetja (ang. survival mode), kar pomeni, da začne vaše telo sproščati veliko kemikalij in hormonov, da bi vas “zaščitilo”. Če ne najdete načina, kako se vrniti v ravnovesje (kar je ob ljudeh s takšnim vedenjem izjemno težko), bo vaš živčni sistem vedno izbral preživetje pred srečo.
V takšnem odnosu boste neprestano (podzavestno) iskali načine za pridobitev potrditve in naklonjenosti, kar bo obudilo vaše preživetvene mehanizme iz otroštva, kot so ugajanje drugim, postavljanje sebe na zadnje mesto ipd. Nadzor nad vami bodo prevzemali tudi mlajši deli vaše osebnosti, ki si želijo ozdraviti preteklo bolečino.
Podzavestno vas lahko vodi prepričanje, da lahko ozdravite svojo preteklost, če le dosežete, da vas bo ta partner (ki vas spominja na vašega čustveno nedostopnega starša) izbral, sprejel in ljubil tako, kot si želite. In ravno to vodi v ogromno čustveno bolečino, pojav obsesivnih misli, ruminacijo, idealizacijo te osebe ter vas postopoma oddalji od samega sebe.
Močni občutki v tej dinamiki niso občutki ljubezni
Tako postanete zasvojeni z vzorci preživetja, ki vključujejo iskanje ljubezni in potrditve, in če se ne zavedate, da je vaše telo zasvojeno s temi vzorci, ker se jih je naučilo že v otroštvu, boste težko izstopili iz tega cikla čustvene zasvojenosti.
Ljudje v takšnih situacijah pogosto rečejo: "Ampak najino razmerje je tako strastno", "Imava toliko kemije", in "Tako zelo ga/jo ljubim", vendar to ni res – takšni občutki se pojavijo zaradi čustvene zasvojenosti in kemičnih reakcij adrenalina in dopamina. Prav ta oseba vas ohranja v ciklu zasvojenosti in preživetvenih vzorcev.
To lahko vodi v izgorelost
Ko se znajdete v takšnih odnosih je zelo pomembno, da prepoznate to dinamiko. Dlje, kot ostajate v takšnih odnosih, dlje se ohranjate v načinu preživetja, ki je zelo naporen za vaše telo. Tudi, ko končno izstopite iz takšnega odnosa, vaše telo običajno potrebuje nekaj časa, da si opomore od te dinamike. Traja lahko kar nekaj časa, da vaše telo prepozna, da ni več v nevarnosti in lahko preneha z izločanjem vseh teh hormonov preživetja.
Če v takšnem odnosu ostanete daljše časovno obdobje, postopoma uničujete svoje telo, saj mora proizvajati toliko stresnih hormonov, kar lahko vodi v izgorelost, poslabšanje imunskega sistema in dejanske fizične bolezni. Zato je tako pomembno, da se naučite prepoznavati takšne dinamike in izstopiti iz začaranega kroga čustvenih pasti.
Prirejeno po: @her_mind_speaks_