Kakšna je povezava med pištolo in komunikacijo? Če je v pištoli smodnik in če stisnemo sprožilec, bo počilo. Enako velja za naša telesa in komunikacijske odzive.
Naši potlačeni občutki, nezadovoljene potrebe, travme in ujeta energija znotraj našega telesa predstavljajo SMODNIK. SPROŽILEC pa so lahko besede oseb, s katerimi smo v interakciji. V kolikor smo polni SMODNIKA, bomo v naši komunikaciji pogosto eksplodirali in pričeli druge osebe obtoževati za naše počutje.
Povabilo vadbe nenasilne komunikacije je, da ustvarimo razlikovanje med SPROŽILCEM in SMODNIKOM (vzrokom) za naše občutke. Za naš smodnik smo lahko odgovorni samo mi sami in prav tako imamo mi sami moč, da se tovrstni smodnik naučimo prepoznavati, ga preobražati in uporabljati na konstruktiven način.
Energijski naboj emocij lahko torej uporabimo na način (avtomatizirane) destruktivne komunikacije obtoževanja, diagnoz, groženj... Ali pa tovrstno energijo preoblikujemo v odzive, ki bodo podpirali čim več potreb, čimvečjega števila ljudi.
Naslednja uvodna delavnica globalnega pristopa nenasilne komunikacije po Marshallu Rosenbergu bo že 16 – 18 februarja v Ljubljani.
Za več informacij obiščite Facebook dogodek.
Ali pa spletno stran javorvogelnik.com, kjer je na voljo tudi spletni tečaj:
Javor Škerlj Vogelnik je dipl. prof. iz psihologije športa, zadnjih 8 let pa deluje kot mednarodni certificiran trener nenasilne komunikacije v poslovnem okolju, na univerzah, v mladinskih centrih in drugih organizacijah. Nenasilna komunikacija mu predstavlja most k poglobljenemu stiku s seboj in drugimi, hkrati pa ga navdušuje njena praktična uporabnost v vsakdanjem življenju in odnosih.
Ne spreglejte tudi:
- Javor Škerlj Vogelnik: Nenasilna komunikacija omogoči boljše odnose (Sensa podkast)
- Zakaj ne znamo prisluhniti drugemu? Odgovarja Javor Škerlj Vogelnik