Vadba naj postane življenjski slog

1. 3. 2010
Deli
Vadba naj postane del vsakdana

Več kot 90 odstotkov ljudi, ki se začne ukvarjati z vadbo, da bi izgubili telesno težo, ponovno pridobi nazaj vso težo v 12 mesecih. Zakaj? Ker niso fizične aktivnosti spremenili v življenjski slog.

Če želite biti zdravi in vitki, se morate gibati. Če se ne boste dovolj gibali, boste prej ali slej zboleli psihično ali fizično in vsekakor boste umrli veliko prej, ne glede na to, kaj boste jedli.

Lahko še naprej ne delate nič ali premalo in vaše zdravje se bo z leti vedno bolj slabšalo. Lahko se odločite, da boste delali neko dolgočasno rutino, vendar kako dolgo boste vztrajali? Lahko se mučite z zelo zahtevno vadbo, vendar – ali boste v njej tudi uživali?

Začnite delati več kot sedaj

Ljudje pogosto delajo napake in preidejo iz popolne neaktivnosti v intenzivne vsakodnevne treninge. Začnite počasi in postopoma stopnjujte intenzivnost vadbe, dokler ne dosežete zadovoljive ravni.

Ta trenutek to morda pomeni samo hojo po hiši. Nato stopnjujte in hodite okoli hiše. Počasi boste prišli do treh ali štirih kilometrov petkrat ali šestkrat na teden. Poiščite si prijatelje, ki se vam bodo pridružili v vaši aktivnosti, tako boste naredili stvar bolj družabno in zabavno.

Če se boste ukvarjali s športom, prav tako začnite postopoma. Če se boste lotili tenisa, odigrajte smo en set, če igrate košarko ali odbojko, počivajte vsakih pet minut, da ponovno ulovite sapo, dokler ne boste počasi zdržali vso igro. Ni pomembno, kako intenzivna je vadba, pomembno je, da počenete več, kot ste počeli do sedaj. Pomembno je, da se vedno trudite, in ko vadba postane enostavna, je čas, da povečate intenzivnost.

Utrujenost in bolečine

Povsem normalno je, da čutite utrujenost in bolečine, ko se začnete ukvarjati z novo aktivnostjo ali vadbo. Če tega ne čutite, zagotovo delate premalo. Če imate težave z zdravjem, se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom, ki vam bo svetoval, kakšne aktivnosti so za vas varne, kakšna oblika utrujenosti in bolečine je normalna in kaj so resnični znaki, da počnete preveč. Zavedajte se le tega, da je vaše telo narejeno za to, da se premika in da mu postavljate izzive, ki jih mora premagati. Niste krhek kristal, ki se bo zdrobil ob prvem naporu, bodite aktivni!

Načrtujte

Nič se ne zgodi brez načrta in vadba v tem primeru ni nič drugačna. Če veste, da sami ne boste zmogli, si poiščite prijatelje, ki vam bodo pomagali na poti. Ko boste enkrat pridobili moč in kondicijo, vas ne bo nič ustavilo!

V svoj načrt vključite vsaj tri do šest seans športa ali hoje (kardio) vsak teden. Naredite to sedaj, napišite načrt na list papirja, povejte zanj družini in ga nalepite na mali hladilnik.

Vključite tri seanse treninga za moč. Ni potrebno, da je ta trening naporen, začnite na primer s petimi ponovitvami počepov, sklec in trebušnjakov, dokler ne boste prišli do treh serij, ki bodo obsegale 15 do 20 ponovitev. Lahko pa se odločite in greste na fitnes ter si poiščete osebnega trenerja. Storite to tako, kot želite, pomembno je, da se tega lotite!

Ko boste začeli z malim, in to stopnjevali, boste poskrbeli za to, da vaše aktivnosti ne spremenite v kazen.

Ko ste aktivni, se koncentrirajte na poživljajoč občutek povečanega kisika v vaših pljučih in telesu. Uživajte v spremembah, ki jih boste opazili na vašem telesu, ko bodo vaše mišice postale močne in čvrste. Opazujte, kako boste nenadoma lahko počeli več brez vsakega napora! Tako boste občutili pravo kakovost življenja.

Marko Preston

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj