Dr. Vita Štukovnik: "Raziskave kažejo, da v Sloveniji kar 78 % mladostnikov preko tedna ne spi dovolj."

10. 9. 2024
Deli
Dr. Vita Štukovnik: "Raziskave kažejo, da v Sloveniji kar 78 % mladostnikov preko tedna ne spi dovolj." (foto: Vita Štukovnik)
Vita Štukovnik

"Pomanjkanje spanja vodi v slabše telesno in duševno zdravje," poudarja psihologinja in doktorica znanosti s področja medicinskih ved dr. Vita Štukovnik. 

Zdravo spanje je ključno za rast, razvoj ter optimalno telesno in duševno zdravje otrok in mladostnikov. Raziskave kažejo, da v Sloveniji kar 78 % mladostnikov preko tedna ne spi dovolj glede na strokovna priporočila, delež neprespanih otrok pa se vsako leto še povečuje. Približno četrtina otrok in mladostnikov ima tudi motnje spanja, kot je nespečnost.

Pomanjkanje spanja pri otrocih in mladostnikih vodi v slabše telesno in duševno zdravje ter zmanjšano učno uspešnost. Neprespani otroci so tudi pogosteje udeleženi v nesrečah in utrpijo več poškodb (npr. v prometu in športu), kažejo več tveganih vedenj (zloraba alkohola, psihoaktivnih substanc, tvegana raba interneta, agresivnost…) ter se na splošno slabše počutijo.

Podobno je pri odraslih... 

Oseba, ki spi manj kot 6 ur na noč si povprečno vzame 6 dela prostih dni več na leto, kot oseba, kot spi med 7 in 9 ur. Letni strošek na enega neprespanega zaposlenega zaradi zmanjšane produktivnosti na delovnem mestu pa je ekvivalenten eni mesečni plači.

Dobro naspani zaposleni so bolj zdravi in na delovnem mestu bolj učinkoviti in zadovoljni. Študije kažejo, da podjetja, ki v ospredje postavljajo zdravo spanje in blagostanje zaposlenih, dosegajo rast v produktivnosti, upad absentizma na delovnem mestu ter boljšo organizacijsko klimo in odnose med zaposlenimi.

Zaposleni, ki spijo manj kot 7 ur na noč, med drugim 4 krat pogosteje zbolevajo z respiratornimi obolenji (npr. prehlad, gripa, COVID-19) in imajo težji potek bolezni kot tisti, ki spijo več kot 7 ur na noč. Že ena noč nekvalitetnega spanja pa vodi v zmanšano koncentracijo pri delu, težave s spominom in manj učinkovito sprejemanje odločitev.

Piše klinična psihologinja Vita Štukovnik na:  https://vitastukovnik.si/

Doc. dr. Vita Štukovnik bo gostja na

7. Cosmo konferenci: (Za)štekaj svoje telo - Od uravnanih hormonov do optimalne prehrane, ki bo v soboto, 5. oktobra

Diplomirana psihologinja, doktorica znanosti s področja medicinskih ved, specialistka klinične psihologije in univerzitetna predavateljica

Dr. Vita Štukovnik: "Raziskave kažejo, da v Sloveniji kar 78 % mladostnikov preko tedna ne spi dovolj."

Že pregovor pravi, da ima noč svojo moč, dr. Vita Štukovnik pa ve, kako se ji postaviti po robu. Nespečnost je namreč ena izmed globokih ran sodobnega načina življenja, ki statistično gledano pesti kar tretjino svetovnega prebivalstva.

Kot pionirka kognitivno-vedenjske terapije za nespečnost s strastjo do znanosti o spanju v našem prostoru velja za vodilno slovensko strokovnjakinjo na področju nefarmakološkega zdravljenja motenj spanja.

Svoje znanje je med drugim utrdila kot raziskovalna sodelavka Laboratorija za motnje spanja UKCLJ ter na izobraževanjih pri mednarodno priznanih strokovnjakih medicine spanja v Švici in Nemčiji. Na predavanju bo s poslušalkami delila svojega asa v rokavu: kako izpopolniti umetnost spanca, da postanemo najboljša različica sebe.


Več o dogodku na: https://cosmopolitan.metropolitan.si/konferenca-2024/

Novo na Metroplay: Peter Prevc iskreno o težkih trenutkih kariere in o očetovstvu | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem