Zakaj je knjiga odlično terapevtsko sredstvo?

23. 2. 2016
Deli

Biblioterapija je najpomembnejše terapevtsko sredstvo (poleg avtoanalitičnega pisanja) za preseganje osebnih stisk,« pravi bralni terapevt dr. Andrej Perko, spec. klin. psih. svetovanja.

Biblioterapija je namenjena vsem ljudem, zlasti pa tistim, ki so na poti svojega življenja prišli v takšne zagate, da morajo poiskati pomoč.

Literarna besedila so zelo koristna kot sredstvo za spodbujanje čustvenega izražanja, zmanjšanje čustvene napetosti in razvijanje mehanizmov soočanja s stresom. Takšna uporaba literature se uporablja predvsem pri delu s šolskimi otroki in adolescenti, v vojni ali drugih stresnih situacijah, zelo učinkovito pa je tudi pri odraslih kot pomožna metoda pri zdravljenju odvisnosti, posttravmatskega stresnega sindroma, depresije, procesa žalovanja zaradi izgube drage osebe ter številnih strahov in fobij.

Zdravilni procesi, ki potekajo med branjem

Ker biblioterapija sloni na osnovah psihoanalitične teorije, branje literarnih tekstov v bralcu zbuja naslednje procese:

POISTOVETENJE: Bralec lahko sebe in sebi pomembne osebe poistoveti z liki iz literature. Otroci se zelo lahko identificirajo z liki, hitro se vključijo v zgodbo in tako doživijo celo vrsto različnih občutkov ter tako razširjajo paleto mehanizmov soočanja s stresom in z nevarnostjo. Brez poistovetenja ni možno izzvati preostalih procesov.

PRENAŠANJE: Bralec sebe in svoje občutke prenaša v lik, s katerim se je poistovetil, in skozi njegove oči preiskuje lastna stališča in odzive drugih. To je varno preizkušanje svojega obnašanja in obnašanja drugih, preizkušanje alternativnih načinov reševanja težave brez nevarnosti od lastnega razkrivanja in izpostavljanja kritiki.

KATARZA: Medtem ko deli čustva z likom, s katerim se poistoveti, bralec lahko doživi čustveno razbremenitev in olajšanje, t. i. katarzo.

VPOGLED: Skozi konflikte v zgodbi lahko bralec dobi vpogled v lastno težavo, kar je lahko ključ za njegovo rešitev.

Knjigo je zaželeno deliti 

Za razliko od zdravil knjigam ne poteče rok uporabe, z njimi se ne morete zaužiti prevelikega odmerka ali jih napačno uporabiti, lahko jih le premalo berete. Knjigo je, prav tako – za razliko od zdravil, ki jih zdravnik predpiše posamezniku in ga je praviloma prepovedano na lastno spodbudo dati komu drugemu – zaželeno deliti z ljudmi, katerim mislite, da bi lahko pomagala.

Fabulina izmenjevalnica knjig in modnih dodatkov - dogodek za knjižne molje in modne navdušence

So knjige, ki jih hranimo na knjižnih policah, so pa tudi takšne, ki smo jih sicer prebrali, a jih z veseljem podarimo njihovemu naslednjem bralcu.Podobno je s torbicami, uhani in zapestnicami. Knjižni molje ter modne navdušenke in navdušence zato vabimo na Fabulino izmenjevalnico knjig in modnih dodatkov, ki bo potekala prvo in zadnjo nedeljo festivala. Menjali bomo knjigo za knjigo, modni dodatek za knjigo ali pa modni dodatek za modni dodatek.

Pridružite se nam 28. februarja in 6. marca med 10. in 14. uro v galeriji DLUL, Breg 22, Ljubljana.

Vsak lahko prinese do pet knjig in do pet modnih dodatkov. Dobrodošli tudi otroci! Prosimo vas, da knjige za zamenjavo skrbno izberete in prinesete le tiste, ki ste jih prebrali! V galeriji jih bomo razvrstili po žanrih in jih ponudili obiskovalcem.

Na dogodkih bomo v nedeljo, 28. februarja ob 11.00 gostili igralca Marka Mandića, v nedeljo, 7. marca ob 11.00 pa pisateljico in novinarko Vesno Milek. O knjigah in branju se bo z njima pogovarjala Tina Košir Mazi.

Knjige, ki bodo ostale, bomo razdelili po knjigobežnicah - hišicah za izmenjavo knjig.

Več o festivalu Fabula

Literature sveta – Fabula 2016

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja