Zakaj včasih ne vemo, kaj si želimo? Ruski psiholog ponuja rešitev za to težavo

5. 11. 2024
Deli
Zakaj včasih ne vemo, kaj si želimo? Ruski psiholog ponuja rešitev za to težavo (foto: Profimedia)
Profimedia

Zakaj včasih ne vemo, kaj hočemo in kaj storiti glede tega? Odgovore na ta vprašanja je podal znani ruski psiholog Mihail Labkovski.

Ljudje so pogosto prepričani, da poznajo svoje resnične želje. Vendar, ali je res tako? Zakaj so ljudje nesrečni tudi takrat, ko dosežejo svoje cilje? Ena izmed razlag: v resnici želje niso njihove, pravi priljubljeni ruski psiholog Mihail Labkovski.

Zakaj ne vemo, kaj si želimo?

Najpogosteje je razlog za to pomanjkanje samozavesti, ki nastane zaradi pomanjkljive vzgoje. Naprimer, ko je bil otrok večkrat kritiziran kot pohvaljen ali pa so mu vedno govorili, da odrasli vedo bolje kot on. Posledično človek preneha verjeti vase in ne živi svojega življenja, ampak se ravna po tem, kar pravijo drugi. Morda si pripiše želje drugih, želje, ki jih razbere iz okolice in družbenih pritiskov – ker ne želi biti črna ovca. Z drugimi besedami: boji se biti sam.

Preberite si še:

Kako ugotoviti, kaj si resnično želimo?

Pomembno je, da so vaši cilji usklajeni z vašimi vrednotami. V nasprotnem primeru boste – tudi če boste dosegli svoje cilje – razočarani. Zdelo se bo, da ste dosegli vse, a sreča še kar ne pride. Če ste nesigurni tudi glede svojih vrednot, se spomnite, kaj vam je bilo v otroštvu najbolj pomembno in najbolj všeč. S čim ste se igrali? Ste raje vodili ali sledili drugim? Ste se raje igrali sami ali v družbi?

Kako začeti verjeti vase?

Ste se odločili za svoje želje, a vas je strah narediti korak naprej, ker niste povsem prepričani? Ne pozabite: napake so neizogibne, a največja napaka je to, da ne zaupate vase. Ljudje, ki vam pridigajo, kako živeti, ne bodo odpravili negativnih posledic svojih »lekcij«. To je vaše življenje. Toda včasih je samozaupanje prenizko, da bi človek lahko aktivno ukrepal. V tem primeru se poskušajte spomniti situacij, ki so vas v preteklosti naredile tako negotove. Kaj bi rekli tej pretekli različici sebe? Kako zdaj gledate na ta “neuspeh”? Je bilo res tako grozno? Katere izkušnje ste pridobili in kaj ste se iz tega naučili?

Kot je zapisal Mihail Labkovski: "Dokler ne razumeš, kaj si v resnici želiš, ne boš nikoli miren in srečen ... Dokler ne verjameš vase, ne veš, kaj sploh hočeš. Vse in nič. Čim si dvigneš samozavest, se znajdeš pred eno samo različico svojih želja. Sprejmi sebe, ljubi življenje in postani srečen."

Vir: Sensa.mondo.rs

Jurij Dreo in Javor Škerlj Vogelnik: Nevroznanost in možgani (Sensa podkast z Ano Vehovar)

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj