Zakaj nekateri ljudje nikoli ne priznajo, da se motijo?

20. 10. 2024
Deli
Zakaj nekateri ljudje nikoli ne priznajo, da se motijo? (foto: profimedia)
profimedia

Kaj se v resnici skriva v ozadju nezmožnosti priznavanja lastnih napak?

Razlogi, zakaj nekateri ljudje ne morejo priznati, da se motijo, segajo od preprostega pomanjkanja samozavedanja do resnih osebnostnih motenj.

Če imate v življenju osebo, ki mora vedno imeti prav, vas verjetno takšna komunikacija utruja in si želite, da bi lahko situacijo spremenili.

Razumevanje, zakaj nekdo to počne, kaj ga žene in motivira, je prvi korak k lažjemu upravljanju situacije in odnosa.

Preberite si še: 

Strah je eden najpogostejših razlogov, zakaj ljudje ne morejo priznati, da se motijo.

Strah in skrb, povezana z izpodbijanjem njihovega ugleda in verodostojnosti, iztiri njihovo zavedanje in sprejemanje dejstva, da se motijo, pravi Siddharth Kumar, strokovnjak za medsebojne odnose. Včasih ljudje postanejo žrtve nerealnih in nepraktičnih samopodob. Ta napačna podoba povzroči nezmožnost sprejetja dejstva, da nimajo vedno prav.

Ljudje, ki si težko priznajo, da se motijo, dejansko težko vidijo realnost onkraj sebe. Mnogi od njih so negotovi, imajo močan ego in se bojijo, da bi izpadli neumni.

Ko obtičimo v skrbi o tem, kako izpademo navzven, se oslabi ali prekine dostop do naše notranje modrosti in zavedanja ter zato ostajamo v strahu - in takrat je krivdo težko priznati.

Eden pogostih razlogov, zakaj ljudje ne morejo priznati, da se motijo, je pomanjkanje samozavedanja, pravi psihologinja Blair Nicole Nastasi.

Ljudje, ki nimajo samozavedanja, imajo lahko težave pri poglobljeni samorefleksiji. Brez te introspekcije se morda ne bodo zavedali, kako njihova dejanja vplivajo na druge, kar vodi v vrsto toksičnih vedenj, vključno z nepriznavanjem svojih napak. 

Drugi razlogi, zaradi katerih ljudje ne morejo priznati, da se motijo, vključujejo sram, obrambo, perfekcionizem in izogibanje konfliktom, pojasnjuje Blair Nicole Nastasi.

Včasih pa je v ozadju nezmožnosti priznavanja svojih napak tudi manipulacija in močan ego. Nekateri ljudje namerno igrajo te miselne igre, da bi manipulirali z drugimi in jih nadzorovali.

Poleg tega ljudje z močnim egom ne morejo sprejeti nobenih informacij, ki so v nasprotju z njihovimi že obstoječimi prepričanji, pravi spolna terapevtka Gloria Braim.

Osebnostna motnja

V ekstremnih primerih pa lahko gre tudi tudi za narcistično osebnostno motnjo, za katero je značilno, da morajo narcisi zmagati v vsakem prepiru, ne glede na resnična dejstva.

Vir: Sensa.rs

Dr. Panović: "Sploh se ne zavedamo, kaj vse je stres za otroka"

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj