Zakaj se nekateri neprestano pritožujejo? (pojasnjujejo psihologi)

20. 12. 2023
Deli
Zakaj se nekateri neprestano pritožujejo? (pojasnjujejo psihologi) (foto: shuttersotck)
shuttersotck

Psihologi razkrivajo dva temeljna razloga, zaradi katerih nekateri ljudje kar naprej nergajo.

Zelo razširjeno, a zmotno prepričanje je, da ljudje, ki veliko jamrajo in se pritožujejo, to počnejo zato, ker v tem uživajo. Kakšne so torej glavne motivacije, ki jih potisnejo v to vedenje? Po raziskavah psihologov se v ozadju te osebnostne lastnosti skrivata dva razloga:

1. Težave z razpoloženjem

Ljudje, ki pogosto nergajo, se soočajo z disreguliranim razpoloženjem. Zaradi težav z reguliranjem svojih občutkov, takšne osebe niso zmožne čutiti miru v danem trenutku in so nezmožne sedeti s svojimi negativnimi čustvi. Pogosto se počutijo zaskrbljene, prestrašene, depresivne ali razočarane in teh občutkov ne morejo prenašati.

Ker ne vedo, kaj bi s svojimi občutki, se obrnejo na najbližjo osebo, da bi razbremenili in se osvobodili čustev, ki jih ne morejo več čutiti. Tema, oseba ali predmet, na katerega se osredotočajo, preprosto deluje kot nosilec ali sredstvo za sprostitev negativnih čustev.

2. Izjemno visoka potreba po strukturi

Medtem ko večina ljudi priznava, da sta negotovost in določena stopnja nereda neizogibna dela vsakdanjega življenja (npr. kup neopranega perila), pa ljudje, ki pogosto nergajo, težko sprejmejo to resničnost. 

Ti posamezniki imajo izjemno visoko potrebo po strukturi, kar pomeni, da od svojega neposrednega okolja pričakujejo urejenost in predvidljivost, da bi se lahko dobro počutili.

Ljudje pogosto napačno razumejo motive nergaške osebnosti in verjamejo, da jih želi nergač nadzorovati, vendar takšne osebe pravzaprav nergajo iz globoko zakoreninjenega strahu, da bi njihov svet lahko ušel izpod nadzora, če niso vse podrobnosti natanko urejene.

Temelj pogostega nerganja, jamranja ali pritoževanja je torej kombinacija disreguliranega razpoloženja in potrebe po redu, saj se notranji svet nergačev (kar se dogaja v njihovih mislih in svet okoli njih), pogosto zdi neobvladljiv in neurejen.

Vir: psychologytoday.com

Ne spreglejte tudi: 

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj