Zakaj so slabi občutki v resnici tako neprijetni?

21. 9. 2024
Deli
Zakaj so slabi občutki v resnici tako neprijetni? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zavedanje, da ima naše telo dobre namene, nam lahko pomaga, da lažje sprejmemo in delujemo s svojimi čustvi.

Nezaželena čustva so lahko neverjetno intenzivna, kar nas pogosto pripelje do tega, da jih dojemamo kot grožnje. Ko nas preplavijo, se fizični simptomi zdijo neobvladljivi, kar nas spodbuja k upiranju in boju proti njim. Ta odziv je globoko zakoreninjen v našem prvinskem instinktu, da se izognemo vsemu, kar je neprijetno. Tudi enocelična ameba ve, kako se umakniti pred nevarnimi dražljaji – zato ni težko razumeti, zakaj lahko naša neželena čustva napačno dojemamo kot grožnjo.

Preberite si še:

Zakaj so slaba čustva tako intenzivna?

Obstaja dober razlog, zakaj so nekatera čustva neprijetna: zasnovana so kot opozorilni signali. Tako kot mora biti alarm za požar glasen in moteč, da se odzovemo, morajo biti tudi naša čustva neprijetna, da pritegnejo našo pozornost. Če bi alarm zvenel kot prijetna glasba v dvigalu, nihče ne bi zapustil goreče stavbe.

Ker so čustva telesni signali, delujejo podobno kot lakota ali bolečina. Lakota nas prisili, da se osredotočimo na hrano, bolečina pa popolnoma prevzame našo pozornost. Obe sta močni, ker imata pomembno sporočilo: opozarjata nas, da moramo poskrbeti za svoje fizično zdravje. Neprijetna čustva delujejo na enak način – zahtevajo našo pozornost, saj lahko ignoriranje ogrozi naše čustveno počutje.

Zakaj se boleča čustva tako hitro sprožijo?

Naša telesa so naravnana tako, da nas varujejo pred grožnjami – fizičnimi in psihološkimi. Zato se neprijetna čustva tako zlahka sprožijo in so pogosto zelo intenzivna. To lahko pojasnimo s teorijo "detektorja dima".

Detektor dima se oglasi tako ob zažgani drobtinici kot ob resničnem požaru, ne glede na resnost grožnje. Enako se zgodi pri naših čustvih – močna čustvena reakcija je lahko sprožena zaradi nečesa neškodljivega ali pa zaradi bolečega spomina iz preteklosti – ni nujno, da je trenutna situacija resno ogrožujoča.

dimni alarm
Profimedia

Čeprav je to lahko frustrirajoče, nam pomaga, če na svoja čustva gledamo kot na zaščitniškega starša. Ta starš je tako zelo zaskrbljen za naše dobro počutje, da pretirava z odzivi. Zavedanje, da ima naše telo dobre namene, nam lahko pomaga, da lažje sprejmemo in delujemo s svojimi čustvi.

Zakaj so negativna čustva tako vztrajna?

Neželena čustva se pogosto zdijo bolj trdoživa kot prijetna. Dobri občutki nas opozarjajo, da gremo v pravo smer, zato nas ne zgrabijo tako močno kot neprijetni.

Evolucijsko je pomembneje, da smo pozorni na nevarnosti kot na to, kaj je prijetno. Naprimer, ni koristno, da se osredotočimo na prijeten občutek sonca na obrazu, če nas v bližini čaka plenilec. Zato so neprijetna čustva glasnejša, jasnejša in bolj vztrajna. Ta negativna pristranskost nam pomaga preživeti, saj nas ohranja budne za grožnje. A to lahko privede do tega, da negativna čustva preveč poudarjamo in zanemarimo pozitivna.

Ko sprejmemo in razumemo, zakaj so nezaželena čustva tako boleča, lahko nanje odgovorimo bolj premišljeno, namesto da se nanje odzovemo kot na grožnjo. Detektor dima ni grožnja sam po sebi; le opozarja na morebitno nevarnost. Ko zaslišimo alarm, lahko globoko vdihnemo in uporabimo svoj razum, da ocenimo situacijo: Ali gre za zažgano drobtinico ali je hiša res v plamenih?

Iskanje signala v hrupu

Morda se zdi pretirano reči, da so boleča čustva koristna, še posebej, ko jih občutimo tako intenzivno in boleče. Vendar nam lahko ponudijo dragocene informacije, če vemo, kako prepoznati signal v hrupu in razvozlati svoja čustva. Tudi če ugotovimo, da je čustvo pretirano občutljivo, še vedno prinaša sporočilo – poudarja, kaj nam je v življenju resnično pomembno. Razumevanje tega, kar nam največ pomeni, pa je ključno za izpolnjujoče življenje.

Vir: psychologytoday.com

Ruska astrologinja: "Vse, kar se zgodi DANES, postavi temelje za naslednje desetletje."

Novo na Metroplay: Peter Prevc iskreno o težkih trenutkih kariere in o očetovstvu | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem