Zapomnite si svoje sanje

11. 6. 2011
Deli

V judovski sveti knjigi Talmud piše: “Sanje, ki si jih ne razložimo, so kot pismo, ki ga nikoli nismo prebrali.”

Kaj pa če se sanj ne spomnite?

Pomagajte si takole:

  • Če se želite zjutraj spomniti sanj ali pa enostavno bolj prijetno spati, se potrudite, da najmanj dve ali tri ure pred spanjem ne jeste več ničesar. Z neobremenjeno prebavo boste lažje in lepše spali, pa tudi sanj se boste zjutraj lažje spomnili.
  • Za boljše pomnenje sanj si takoj zjutraj zabeležite nekaj ključnih besed, po katerih se boste kasneje lažje spomnili vsebine svojih sanj.
  • Če se nikakor ne morete spomniti svojih sanj, a si to zares zelo želite, si navijte budilko tudi tekom noči. Ob tej nenadni budnici je vaša edina naloga to, da si zapomnite (ali celo zapišete), kaj ste v danem trenutku sanjali.
  • Preden zaspite, se lahko posvetite mislim na ‘sanje’, ki bi si jih želeli sanjati. Razmišljajte o temi, ki bi si jo v sanjah želeli razdelati, in si s pomočjo umirjenega dihanja, vizualizacije ali asociacij sugestirajte, kam naj vas sanjske slike vodijo – skupaj z jasno izraženo željo, da bi se jih zjutraj tudi spominjali.
  • Da bi bilo vaše delo s sanjami zares učinkovito, pa naj bi – po mnenju strokovnjakov – za analizo sanj in predpriprave nanje porabili vsaj 30 do 60 minut dnevno. Za resničen uvid v jezik simbolike sanj je namreč nujno redno in kontinuirano delo na sebi.
  • Na vsebino naših sanj vpliva vse, kar smo v zadnjih nekaj dnevih delali, čutili, mislili, nameravali ali skušali skriti pred sabo. Sanje so tako zrcalo našega nezavednega psihofizičnega in energetskega stanja. In če to darilo iz sveta čistega duhovnega le želimo sprejeti, nam je lahko v veliko pomoč tudi pri naši osebni rasti. Delo s sanjami je v tem oziru zagotovo odličen izbor.

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar