Kaj je "zdravi odrasli narcizem" (in zakaj ni slaba lastnost!)

14. 10. 2024
Deli
Kaj je "zdravi odrasli narcizem" (in zakaj ni slaba lastnost!) (foto: Profimedia)
Profimedia

“Zdravi” narcizem se močno razlikuje od svojega uničujočega dvojnika.

V medijih se narcizem pogosto prikazuje kot pretirana samovšečnost, iskanje pozornosti, zatiranje drugih in obsedenost z močjo. Takšna podoba narcizma pušča malo prostora za razmislek o tem, ali bi ta lastnost lahko imela tudi pozitivno stran. Vendar na naše veliko presenečenje: narcizem ni nujno slab.

Preberite si še:

Heinz Kohut, klasični psihoanalitik, je razvil koncept zdravega odraslega narcizma (ang. "Healthy Adult Narcissism" - HAN), ki ga pojasnjuje v knjigi Understanding Narcissists: How to Cope with Destructive People in Your Life.

Po Kohutovi teoriji so odrasli z zdravim narcizmom razvili močno notranje jedro, ki se je oblikovalo iz »primerno egocentričnega vedenja pri otrocih v manj sebično in bolj integrirano odraslo osebo, z modrostjo, empatijo in drugimi pozitivnimi lastnostmi,« piše Nina W. Brown, profesorica na univerzi Old Dominion. Med pozitivne lastnosti zdravega narcizma spadajo življenje s smislom in namenom, zadovoljni in trajni odnosi ter sposobnost izražanja čustev na ustrezen način.

Zdrav narcizem pomeni tudi sposobnost sprejemanja drugih kot ločenih, neodvisnih oseb z lastno vrednostjo. Humor pri takšnih osebah ni zasmehljiv ali ponižujoč, ampak temelji na vrednotah in življenjski modrosti. To je precej pozitiven koncept. Produktivne narcistične lastnosti, kot je samozavest, lahko pripeljejo do uspeha, ne da bi škodile drugim.

Zdravi narcizem ne vključuje tekmovanja. Ljudje z zdravim odnosom do sebe so zadovoljni s svojimi dosežki, a prav tako se veselijo uspehov drugih. Ne gojijo zavisti in ne vodijo čustvenih »računov«. Sočustvujejo z drugimi in njihov uspeh ne ogroža njihove lastne sreče.

Temna stran narcizma

zenska, zalost
Profimedia

Nasprotje zdravega narcizma je uničujoči narcizem (ang. "Destructive Narcissistic Pattern" - DNP), ki ga zaznamuje napihnjen ego, grandioznost, iskanje pozornosti in izkoriščanje zaupanja drugih. Osebe s tem vzorcem uporabljajo manipulacijo, ustrahovanje in druge metode, da dosežejo svoje cilje. Kot pojasnjuje Brownova, se DNP pogosto izraža tudi v obliki občutka žrtve, ko se oseba počuti nesrečno in neprestano prikrajšano. S tem pridejo plitka čustva, zavist, praznina in zamera – vse to brez opozorila.

Pozitivni učinki zdravega narcizma

Osebe z zdravim narcizmom so samozavestne, a hkrati spoštljive do drugih. Cenijo lastne dosežke, a prav tako iskreno čestitajo drugim. Njihova sreča ni odvisna od tega, da bi morali biti »na vrhu«, temveč od notranjega občutka izpolnjenosti.

Nasprotno pa uničujoči narcisti potrebujejo, da nekdo izgubi, da bi se sami počutili kot zmagovalci. Takšno vedenje vodi v izčrpavajoče odnose, saj ves čas čutijo potrebo po prevladi. Zato ljudje, ki želijo v življenju srečo in notranji mir, negujejo zdrave dele svojega značaja, razvijajo samozavedanje in priznavajo svoje napake. Uživajo v lepoti življenja, se smejejo in naredijo svet malo bolj svetel za druge.

Vir: Psychologytoday.com

2 vprašanji, ki bi ju morali nujno zastaviti svojemu partnerju

Novo na Metroplay: Peter Prevc iskreno o težkih trenutkih kariere in o očetovstvu | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem