Katarina Nagode pripravlja tako umirajoče na njihov odhod kot tudi svojce, ki se ob umirajočem soočajo s številnimi izzivi in čustvi. Navsezadnje pa nas vse pripravlja na tisto, kar je neizogibno. Lahko se še tako pretvarjamo, da nas ta tema ne zanima, vendar se pogovor o smrti tiče vsakega živega bitja. Vabljeni, da prisluhnete pomirjajočemu pogovoru o smrti.
"Tema smrti te ustavi. Če ti je težko se ustaviti in zdržati tisto, kar je v tebi, potem je ta tematika lahko zelo težka, ker na plano pride vse tisto, kar smo potlačili. Meni je to ena najljubših tem, o katerih se pogovarjam, ker se mi takrat čas ustavi in prostor se popolnoma spremeni," pričenja tokratni podkast Katarina Nagode, ki organizira smrtne krožke in predavanja na temo smrti.
VIDEO:
"Nerešeni odnosi povzročijo težko umiranje"
"Priprava na smrt je podobna pripravi na porod. Če se ženska ne bi čisto nič pripravljala, bi jo na koncu čakal šok. Enako je s poroko – če želiš imeti lep poročni dan, moraš vanj prej vložiti veliko truda, da se boš lahko tisti dan prepustil toku in se sprostil. Enako je pri smrti – jaz tukaj ne vidim velike ločnice. Vse to so dogodki, ki so lahko zelo težki, če se nanje ne pripraviš. Če se pripraviš nanje, se lahko v tistem trenutku res posvetiš tistemu, kar je pomembno. V primeru smrti se lahko posloviš na način, da si zavesten in prisoten ter se takrat ne ukvarjaš s tehničnimi stvarmi.
Ne ukvarjaš se s tem, ali bo krsta ali žara, kakšne šopke boš izbral, koga obvestiti, ali bo pogreb v ožjem ali širšem krogu in z ostalimi tehničnimi stvarmi. Vse to se da dogovoriti prej, čeprav se ljudem pogosto zdi, da bodo s tem priklicali smrt. Vendar te lahko prav to osvobodi, ker so vse te tehnične stvari že nekje zapisane in veš, da je to že narejeno. Tako se lahko na koncu zares posvetiš tistemu, kar je pomembno – odnosu.
Nerešeni odnosi pa so tisti, ki umirajočemu ne dovolijo oditi ali pa zaradi njih težko umre ter so tudi vzrok za težje oblike žalovanja svojcev."
V podkastu lahko najdete odgovore na vprašanja:
- Kako pomembna je zavestna priprava na smrt tako za umirajočega kot za svojce?
- Kaj pa nenadne in nepričakovane smrti premladih ljudi, na katere se ne moremo pripraviti?
- Na kakšen način lahko stojimo ob strani umirajočemu?
- Kako lahko vemo, da se nekomu bliža konec?
- Kateri fizični znaki so takrat značilni?
- Ali človek trpi, ko dihanje postaja vse težje in začne hlastati za zrakom?
- Kako stati ob strani žalujočemu?
- Kako pomembno je izžalovati žalost, ki se pojavi ob izgubi?
- Kam torej gremo, ko umremo?
- Kdo pride takrat po nas?
- Kaj vse se dogaja v procesu umiranja?
- Kako pomembni so razčiščeni odnosi, če želimo lepo umreti?
- Ali nas pokojni lahko obiščejo v sanjah?
Vabljeni k poslušanju Sensa podkasta z Ano Vehovar.
Poglejte si še druge podkaste: