Staro jedilno olje, zdravila s pretečenim rokom uporabe, poškodovane zgoščenke … Kam s temi odpadki? Preberite, kako se pravilno znebite določene vrste odpadkov.
1 Mobilni aparati
So zelo nevarni odpadki, saj poleg plastike in kovine vsebujejo tudi veliko število nevarnih snovi v majhnih količinah. Prodajalci in mobilni operaterji vzamejo stare telefone nazaj ter jih posredujejo predelovalcem elektronskih odpadkov. To recimo omogoča Simobil. Za to zeleno dejanje pa prejmete še darilce.
2 Jedilno olje
Staro jedilno olje ali maščoba nikakor ne spadata v odtok. Jedilno olje zbirajte v večji embalaži in ga, ko se napolni, oddajte v zbirnih centrih. Manjše količine lahko oddate tudi med rednim zbiranjem nevarnih odpadkov.
3 Žarnice
Sicer so iz stekla, a le deloma. Zato ne spadajo v zabojnik za steklo, temveč v zabojnik za navadne odpadke.
4 Zgoščenke
Ne vsebujejo škodljivih snovi, zato jih lahko odvržete v zabojnike za navadne odpadke ali pa poiščete zbiralnice za recikliranje.
5 Baterije
Spadajo med posebne odpadke in jih je treba odvreči v posebne zabojnike ali pa oddati v tehničnih trgovinah. Za baterije, ki so nevaren odpadek, velja, da jih ne smemo odvreči v smeti in da jih mora prodajalec prevzeti in uničiti na svoje stroške. Tovrstne baterije lahko oddate premični zbiralnici za nevarne odpadke.
6 Očala
Nekega dne odslužijo prav vsaka očala. Toda kam z okvirjem? V a odpadke. Poskusite lahko tudi pri optikih, ki jih lahko darujejo tistim, ki jih potrebujejo, a nimajo denarja zanje.
7 Zdravila
Zdravila spadajo med nevarne odpadke in jih ne smemo odlagati v navadne zabojnike. Oddate jih lahko v zbirnih centrih ali pa v premične zbiralnice nevarnih odpadkov.
8 Osebni računalniki, tiskalniki, prenosniki
Kot elektronaprave spadajo med posebne odpadke. Kartuše za tiskalnike se lahko tudi reciklirajo.