Ob kupčku krem v kopalnici in na nočni omarici je pomembno tudi, kako kožo negujete od znotraj. Koža ljubi harmonijo, ki jo dosežete z zdravo prehrano in zdravimi navadami, redno vadbo, sproščanjem, kakovostnim spancem …
Lepa in zdrava koža zahteva celosten pristop. Znaki, ki so jih pustila leta na vaši koži, zagotovo niso le posledica vseh pomladi in neustrezne nege, temveč so odraz celotnega življenjskega sloga. Pionir organske kozmetike dr. Rudolf Hauschka pravi, da obraz skriva in izraža misli in čustva. Po njegovem mišljenju je koža povezana z bitjo, zato se k njeni negi ne sme pristopiti površno.
Na koži se odraža stanje notranjih organov in ker je prav koža naš največji organ, se odziva tudi na zunanje dejavnike. Sprememba prehrane, telesni ali umski napor, stres, genska občutljivost, prekomerno izpostavljanje soncu, kajenje in hormonsko neravnovesje so samo nekateri od dejavnikov, ki delujejo na spremembo kože.
Eliksir mladosti
Na vašem jedilniku naj bodo živila, bogata z antioksidanti, ki zmanjšujejo učinke prostih radikalov in tako upočasnijo staranje. Sveža zelenjava (posebej solata, špinača, brokoli in sladki krompir), sadje (agrumi, kivi, jagode in mango), stročnice ter vse polnozrnate žitarice in semena zagotavljajo antioksidante, vitamine in minerale, ki pospešujejo prenos hranljivih snovi v kožo, vzdržujejo raven kolagena in elastana ter blažijo gube od znotraj.
Za zdrav, mladosten videz kože in sijaj skrbijo vitamini skupine B, ki so v ribah, mesu, jajcih in polnozrnatih žitih. Včasih je za popolno polt potreben poseben pristop; prehrana, ki povzroča razstrupljanje, saj je kakovost kože odvisna tudi od tega, kako učinkovito jetra iz krvi izločajo strupe.
V čistilni akciji najpreprosteje pomagate prebavi z jabolki in artičokami. Izogibajte se sladkorju in hrani z visokim glikemičnim indeksom, ki spodbuja nastanek gub. Kofein in alkohol sta prav tako na listi živil, ki pripomorejo k staranju, saj izsušujeta kožo, iz krvi črpata blagodejne vitamine ter bremenita jetra.
Umirjena dejavnost
Za ohranjanje mladostnega videza in počutja je prav tako pomembna vadba, saj pospeši pretok krvi, oblikuje telo in vzdržuje mišično napetost. Hkrati pa kožo naredi bolj sijočo, gladko in čisto. A če z vadbo pretiravate, to lahko vodi do gub, popokanih kapilar in neenakomerne polti. S pogosto in ekstremno vadbo lahko izgubite volumen oz. polnost obraza, kar vam hitro doda kakšno leto.
Najboljše izboljšanje počutja, zdravja in lepote lahko dosežete z umirjeno dejavnostjo, ki jo izvajate vsak dan ali večino dni v tednu; na primer s 30-minutno hitro hojo, 30-minutnim umirjenim kolesarjenjem ali 15-minutnim tekom. Gibajte se v naravi, ne glede na vreme vam bo svež zrak dobro del.
Sprostitev in igra
Stres je za kožo velik škodljivec; povečuje količino prostih radikalov, raven hormona kortizola, zmanjšuje sposobnost kože, da zadržuje vodo, pospeši rast sladkorja v krvi, poškoduje kolagen in elastin. Preženite ga s sproščanjem; igro ali sprehodom v parku, počivanjem, branjem knjige, pletenjem, masažo, jogo.
Lepotni spanec
Ko spimo, se telo obnavlja, zato pomanjkanje spanca vodi v stres. Sedem do osem ur ‘odmika’ je idealno, da se zbudite sveži in spočiti in da je takšna videti tudi koža. Živila, ki vodijo k zdravemu in čvrstemu spancu, so perutnina, ribe, grah, avokado in banana. Dvigujejo rast serotonina, iz katerega se tvori melatonin, hormon spanja. Za večerjo priporočamo tudi zeleno solato – mleček, ki ga vsebuje, nas zaziba v globlji spanec. Če lahko, spite na hrbtu, saj drugi položaji povečujejo zgubanost.
Vlažite kožo
Bolj kot s kremami boste suhi koži pomagali tako, da čez dan popijete veliko vode in da poskrbite za vlago v zraku z vlažilnikom prostora. Suhi kuži prav tako ne prija voda iz pipe, ki je ponavadi preveč klorirana, zato si privoščite filter za izboljšanje kakovosti vode.
Magda Dežđek, Nika Veger
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj