Zeliščna čudesa: manuka - zdravilo Maorov

17. 8. 2013
Deli
Zeliščna čudesa: manuka - zdravilo Maorov

Med raziskovalnim pohodom po južni polobli je kapitan Cook na Novi Zelandiji odkril tudi grm manuka. Iz njegovih korenin, listov, soka in semen so Maori pripravljali zdravilne pripravke.

Cook se je od njih naučil, kako se iz listov manuke pripravi čaj proti takrat smrtonosnemu skorbutu.

Po lastnostih podobna čajevcu iz sosednjega kontinenta ima tudi manuka fungicidne in antibakterijske lastnosti, pomirja in blaži napetost, bolečine v mišicah ter pomaga pri težavah s kožo.

Poleg eteričnega olja, ki ga pridobivajo iz zvezdastega cveta manuke, je danes izjemno cenjen tudi med. Raziskave novozelandske univerze v Waikatu so potrdile, da med manuke spodbuja naravno obnovo kožnih celic in proizvaja kolagen. Ker je močan antioksidant, je idealen kot sestavina v kremah za pomlajevanje.

V nasprotju z navadnim medom ima med manuke stabilnejše antibakterijske lastnosti, zaradi česar ga dodajajo tudi v kreme za aknasto kožo, antiseptična pršila in mila ter kreme za občutljivo kožo. Antibakterijski sestavni del medu manuke se odmerja glede na njegovo moč, pri čemer se porablja edinstveni faktor manuka. Večji kot je njegov odstotek, močnejše je antibakterijsko delovanje medu.

Magda Dežđek

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj