Psihoterapevt je delil nekaj nasvetov, s katerim boste izbrali najboljše darilo za svojega partnerja.
Veseli december je že v polnem pogonu, s tem pa prihaja tudi obdobje obdarovanj. Včasih točno vemo, s čim razveseliti svoje bližnje, včasih pa je pravi izziv izbrati pravo darilo za nekoga. Že veste, kaj boste letos podarili svojemu partnerju?
Da bo obdarovanje partnerja letos nekoliko lažje, smo pri strokovnjaku preverili, na kaj naj smo pri izbiri darila pozorni, katerim napakam se je dobro izogibati in kaj storiti, če darilo kljub trudu partnerju ni všeč.
Na naša vprašanja je odgovarjal psihoterapevt Drago Švajger, vodja centra Uglašeni odnosi (Center za psihoterapijo, svetovanje in izobraževanje), magister zakonske in družinske terapije ter kandidat za doktorski naziv.
Ne spreglejte:
- Feng šuj svetovalka: "Ni vseeno, kam postavimo božično drevesce"
- Kaj se zgodi z otrokom, ki ga je vzgajal NARCIS?
Zakaj je včasih tako težko izbrati pravo darilo za partnerja?
Darilo je zelo osebno. Ko podarimo tisto "pravo", s tem sporočamo, da partnerja poznamo, ga slišimo, se zanj zanimamo ter da nam je mar za njegova čustva. Ker želimo narediti dober vtis in preprečiti razočaranje, je težko izbrati tisto darilo, ki se nam zdi "pravo".
Dobro darilo lahko odnos še bolj poglobi, po drugi strani pa nas lahko neustrezno darilo s partnerjem oddalji. Ker se tega zavedamo, je izbira darila lahko velik izziv.
Kaj darilo pravzaprav pomeni za odnos?
Gesta obdarovanja je mnogo močnejša od tega, kaj podarimo. To dejanje govori glasneje od tisočih besed. Premišljeno darilo je odraz tega, kako skupaj "dihamo" v odnosu. Je odraz globine odnosa. Pomeni, da nam je oseba res pomembna in dragocena.
Obdarovanje še vedno pogosto povezujemo z materializmom, zanemarjamo pa dejstvo, da je darilo odraz ljubezni, povezanosti in spoštovanja. S pravilno izbiro darila pokažemo tudi trud in čas, ki smo ga v obdarovanje vložili. Partnerju s tem sporočamo, da nam je mar zanj, da ga poznamo ter da smo z njim povezani.
Z darilom povemo tudi, kako odgovorno sprejemamo partnerski odnos: ko se za darilo potrudimo, s tem sporočamo, da odnos cenimo in smo vanj pripravljeni vlagati svoj čas in trud. Na ta način se povezanost med partnerjema lahko poglobi in učvrsti.
Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri darila za partnerja?
Če darilo prihaja iz srca, je že premagana polovica bitke "kaj podariti". V splošnem je pomembno, da se partnerja zavedata, da se ne obdarujeta, ker se pač "morata" in ker se tako spodobi, temveč da darilo postane eden izmed mnogih znakov ljubezni.
Darilo naj bi spodbujalo dolgoročno rast odnosa: darilo naj torej ne bo nekaj, kar ustvari le trenuten občutek zadovoljstva, temveč naj utrjuje medsebojno povezanost tudi v prihodnje. Lahko prejmemo najdražji prstan, šal ali torbico, pa še to zmeraj ne pomeni, da nas partner res ljubi, spoštuje in želi dolgoročno utrjevati zvezo, zaupanje in ljubezen.
Priporočljivo je izbrati darilo, ki bo ustvarilo močan osebni pečat. Če imamo to v mislih, in partnerja res poznamo, ga ljubimo in spoštujemo, lažje pridemo do ideje o dobremu darilu. Takšno darilo ni generično, temveč je personalizirano in upošteva edinstvene lastnosti našega partnerja
Katere vrste daril so običajno najbolj cenjene v partnerskem odnosu?
Dejanja so naše največje darilo. Nobena obljuba, lepe in tople besede, ne materialne stvari, ne morejo toliko narediti kot dejanja. Z dejanji najbolj nazorno pokažemo, kaj in koliko nam odnos v resnici res pomeni.
Partnerju sicer lahko podarimo tudi kaj materialnega, vendar se ob tem moramo vprašati, kaj bo to pomenilo za najin odnos; ali to darilo odraža občutke in potrebe partnerja, odraža medsebojno povezanost in nagovarja čustva obdarovanca? V primeru, da je odgovor pritrdilen, je lahko tudi parfum, knjiga ali izlet čudovito darilo.
V splošnem pa si najbolj zapomnimo izkušnje: to ne pomeni, da moramo partnerja peljati na ekstravagantno doživetje ali razkošno potovanje, temveč da izbiramo darila, ki bodo ustvarila pozitivno izkušnjo in vzbudila prijetne občutke.
Izkušnja ostane močno zapisana v telesu, zato ima dosti večji dolgoročni učinek, kakor generično materialno darilo. A pozor: če ima materialno darilo globlji pomen, je tudi prejemanje takega darila samo po sebi izkušnja.
Po drugi strani pa je generično materialno darilo lahko le obligacijsko dejanje, zato je sreča kratkotrajna in v obdarovanje ni vpeto izkustvo. Čez čas takšno darilo izgubi svojo moč in namen.
Kaj pa, če ob obdarovanju vseeno nastopi razočaranje?
Tudi če se za darilo potrudimo, je možno, da ob obdarovanju nastopi razočaranje. Če do tega pride, je pomembno, da se s partnerjem zmoremo o tem pogovoriti ter se ob tem slišati in razumeti čustva drug drugega. Pomembno je, da ne vsiljujemo svojega mnenja, temveč ustvarimo varen prostor, v katerem se oba partnerja lahko izrazita.
Ob spoštljivem, mirnem in odkritem pogovoru lahko partner ugotovi, da napačna izbira darila ni bila namerna, temveč da je bilo v ozadju nekaj drugega. Na ta način se partnerja lahko še bolj povežeta.
Več o delu Draga Švajgerja najdete na uglaseni-odnosi.si
Poglejte si tudi: