Psihoterapevti razkrivajo, kako si pomagajo takrat, ko so v depresiji.
Po podatkih raziskav se je pojavnost depresije v zadnjem desetletju povečala. Ocenjuje se, da je kar 21 milijonov Američanov doživelo vsaj eno večjo epizodo depresije, kar jo uvršča med najpogostejše duševne motnje.
Depresija nas hitro prepriča, da smo sami v svojih občutkih žalosti, brezupa in izolacije. A resnica je ravno nasprotna. Obstajajo stvari, ki nam lahko pomagajo.
To je 12 stvari, ki jih terapevti naredijo, ko se sami znajdejo v depresiji:
1. Dovolijo si čutiti
Depresija pogosto prinese občutek krivde. Hitro imamo občutek, da se ne bi smeli počutiti tako slabo ali pa, da imajo drugi ljudje na svetu hujše težave. A pot iz depresije ni samokritika, temveč sočutje.
"Sočutje do sebe pomeni, da priznam – zdaj mi je res težko, in to je v redu," je za portal HuffPost povedal Justin Vafa William, terapevt iz Philadelphie. "Še vedno sem v osnovi vreden človek, tudi če sem trenutno na dnu."
Terapevtka Emma Mahony doda: "Ne moreš se prisiliti, da ti bo bolje. Ne moreš se žaliti, dokler se ne počutiš dobro. Pomembno je, da si prijazen, kot bi bil do najboljšega prijatelja."
Poglejte si tudi:
2. Vrnejo se k otroškim veseljem
"Rada počnem stvari, ki so me razveseljevale, ko sem bila majhna," pravi Manahil Riaz, psihoterapevtka iz Teksasa. To prebudi prijetne spomine in osreči notranjega otroka. Za njo to pomeni lakiranje nohtov in rolanje. Za vas je to morda risanje, igranje inštrumenta ali poslušanje starih pesmi.
3. Postavijo si realne cilje
Ko se počutimo slabo, ni pravi čas za visoke cilje. Emma Mahony pravi, da si v takšnih trenutkih postavi majhne, izvedljive naloge - denimo: "Danes grem vsaj enkrat ven."
To je lahko sprehod, obisk trgovine ali kratka kava. Pomembno je, da prekinemo izolacijo in vzpostavimo stik, tudi če to pomeni samo pozdrav neznancu na ulici.
4. Pišejo dnevnik
"Pisanje mi pomaga, da dam stvari iz sebe," pove Riaz. "Ko misli 'izlijem" na papir, sem pod manjšim stresom." Tudi znanost potrjuje, da pisanje dnevnika zmanjša tesnobo in depresijo.
5. Gibajo se
Za terapevta Justina Williama je gibanje eden ključnih načinov, kako si pomaga. "Ko telovadim, se vrnem iz glave nazaj v telo, v sedanjost," pravi. Že kratek sprehod do poštnega nabiralnika lahko pomaga. Ni pomembno, kaj počnemo, ampak da se premaknemo – kolikor zmoremo.
6. Odpravijo se v naravo
"Ne glede na letni čas, si vzamem čas za naravo," pravi William. Tudi če gre samo za odmor med delom – pomembno je, da se umaknemo iz zaprtega prostora in se odpravimo na svež zrak, v pomirjujoče okolje.
7. Gledajo svoje najljubše serije
Riaz pravi, da v težkih trenutkih gleda svoje najljubše serije, h katerim se vrača vedno znova. Poznana zgodba in liki prinašajo občutek varnosti in predvidljivosti, kar pomirja.
8. Ne izolirajo se
Čeprav nas depresija sili v umik, terapevti pravijo, da je ravno povezovanje z drugimi tisto, kar pomaga. William pravi, da se opre na ljudi, ki jim zaupa. "Pogovor s prijateljem ali družino me razbremeni in mi da občutek, da nisem več sam," doda.
9. Obiščejo terapevta
Da, tudi terapevti obiskujejo terapijo - še posebej takrat, ko jim je težko. "Ko sem na tleh, grem na terapijo. To ni znak šibkosti, to je skrb zase," je jasen William. Ob tem svetuje, da si terapevta poiščete še preden ste v krizi. Na ta način boste prej opazili prve znake depresije in pravočasno dobili podporo.
10. Izogibajo se stvarem, ki poslabšajo simptome
Mahony pravi, da se zavestno izogne stvarem, ki ji škodujejo – npr. alkoholu, določenim ljudem ali pretiranemu spremljanju družbenih omrežij in novic.
11. Ne čakajo, da depresija mine
"Ne bom kar naenkrat dobila volje za sprehod. Ko imam depresivno obdobje, se obnašam, kakor da se že dobro počutim: se gibam, skrbim zase in se obdam z ljudmi, ob katerih se dobro počutim," pravi Mahony. Pomaga si z vprašanjem: kaj bi moja prihodnja verzija sebe želela, da naredim zdaj?
12. Če je treba, vzamejo zdravila
"Dvakrat v življenju sem potrebovala zdravila," pove Riaz. "Terapija je pomagala, a potrebovala sem nekaj več. In to je bilo v redu." Zdravila so lahko pripomoček, ko je zares hudo, a je seveda pomembno, da se pred tem posvetujemo s strokovnjakom in sledimo predpisani terapiji.
Vir: huffpost.com