Glas ZA zakon o psihoterapiji je nujen in pomeni podporo ljudem v stiski

22. 5. 2025
Glas ZA zakon o psihoterapiji je nujen in pomeni podporo ljudem v stiski (foto: ai)
ai

Dan pred glasovanjem o primernosti Zakona o psihoterapiji v Državnem zboru vse povezane organizacije psihoterapevtov in pacientov množično spodbujajo vse poslance, da izrazijo podporo čimprejšnjem nadaljevanju postopka sprejema zakona.

Poziv še posebej namenjajo poslancem, ki so v včerajšnji razpravi v Državnem zboru zavzeli neopredeljena ali negativna stališča do Predloga zakona o psihoterapiji, predvsem strankam Demokrati, SD in SDS. Opozarjajo, da v tem primeru ne gre za zakon o skupni politični usmerjenosti, ampak za podporo najranljivejšim ljudem, ki so v najhujših stiskah in potrebujejo pomoč, ki jim ta trenutek žal ni na voljo. 

Vzdržanje ali nasprotovanje zakonu pomeni direktno podporo nadaljnem kaosu in vsem nevarnostim, s katerimi se soočajo uporabniki. Pri Zakonu o psihoterapiji ne gre za politično ali ideološko ali cehovsko pripadnost, ampak za to, da da lahko izključno z nadaljevanjem postopa sprejemanja zakon naredijo boljši ali bolj ustrezen.

Vsakršno zaustavljanje in onemogočanje zakona bi pomenilo direktno podporo lobijem, ki so ga uspešno blokirali desetletja. Povezana psihoterapevtska stroka tako spodbuja vse poslance, da v petek na glasovanju izrazijo močno podporo nadaljevanju iskanja pravih rešitev za strokovne pomoči potrebne uporabnike. 

Eno najlepših hrvaških plaž spremenili v gradbišče, domačini ne morejo verjeti

V izjavi za javnost objavljamo celotno besedilo odprtega pisma poslancem:

Predstavniki številčne psihoterapevtske stroke (1000 psihoterapevtov) in pacientov (ZOPS kot organizacija združuje več kot 40.000 posameznikov!) bi vas radi spodbudili k čimprejšnjem sprejemu zakona o psihoterapiji. 

Prav vi kot poslanci lahko prvič po dvajsetih letih prekinete blokade interesnih skupin in poskrbite za to, da bo dolgotrajna psihoterapija prvič dostopna uporabnikom, predvsem tistim, ki si psihoterapije ne morejo privoščiti.

Samo s podporo zakonu lahko ljudem omogočimo varno, strokovno in čimhitrejšo psihoterapevtsko pomoč in posledično uspešneje preprečujemo samomore, depresije, alkoholizem, nasilje, spolne zlorabe, trpljenja otrok in najhujše stiske, ki zdaj premnogokrat ostajajo v predolgih čakalnih vrstah in 

se včasih ravno zaradi tega končajo tragično. Psihoterapija je ena najboljših preventivnih ukrepov, ki lahko uspešno preprečuje omenjena najhujša stanja in s tem direktno skrajšuje čakalne vrste pri drugih strokovnjakih, ki farmakološko in kurativno zdravijo pogosto takrat, ko je že prepozno. 

Podpora zakonu je v resnici podpora ljudem, da bi čimprej prišli do preventivne oblike pomoči. Duševno zdravje ni neka želja enega ceha, ampak je univerzalna pravica vseh ljudi, pravica do storitve psihoterapije pa pomeni, da bi ta storitev morala biti na voljo vsem. Ne gre torej za želje, niti samo za potrebe, ampak gre za prepotrebno pravno regulacijo osnovne človekove pravice do zdravja.

Psihoterapevtska stroka žal ocenjuje, da če zakon ta trenutek ne bi dobil podpore za nadaljevanje, bi to lahko pomenilo kritično in usodno situacijo za uporabnike. Če zakon v teh dneh ne dobi podpore, se bo namreč uspešno ponovno blokiral še desetletja, največ škode pa bodo utrpele najranljivejše skupine. 

Ste pred veliko, izjemno odgovorno in pomembno odločitvijo, da lahko končno prvič v DZ začnete pogovore in končno z zakonom uredite to področje, ali pa zakon pospravite v predal (kakor se je zgodilo žal že večkrat). V teh dneh dobesedno nosite v vaših rokah odgovornost za duševno zdravje vseh Slovencev. Močno zaupamo v vas, da jih ne boste spregledali.

Želimo si, da pred stiskom gumbov v petek dobro preučite stališča uporabnikov in psihoterapevtske stroke in odgovorno razmislite o eni najpomembnejših tem, ki dobesedno odloča o življenju mnogih. 

Močno vidimo in zaupamo v vašo politično odgovornost, srčnost in občutek za to, da želite Slovencem le najboljše. 

Slovensko združenje za psihoterapijo in svetovanje (SZPS)

Zveza organizacij pacientov ter uporabnikov zdravstvenih in socialno varstvenih storitev Slovenije (ZOPS)

Univerza v Ljubljani, Teološka fakulteta (UL TEOF)

Univerza Sigmunda Freuda Dunaj - podružnica Ljubljana (SFU Ljubljana)

Združenje zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije (ZZDTS)

Fakulteta za slovenske in medarodne študije, Nova univerza

Dr. Christian Gostečnik: "Ljudje kričijo po psihoterapiji, ker želijo razumeti, kaj se jim dogaja."

POGLEJTE SI TUDI, zakaj podpiramo zakon o psihoterapiji: