Predsednica Slovenskega združenja za psihoterapijo (SZP), Irena Kosovel, je komentirala trenutno situacijo v povezavi s postopkom sprejemanja zakona o psihoterapiji.
"V Slovenskem združenju za psihoterapijo pozdravljamo zakon o psihoterapevtski dejavnosti in hvaležni smo vladni garnituri, da je zagrizla v to tako zahtevno in kompleksno problematiko. Vsi poznamo genezo normiranja psihoterapevtske materije v Sloveniji in vemo, da je šla skozi različne, a vselej težke faze, zato ne čudi, da je zakon kompromis med možnim.
Naše združenje se je ustanovilo prav z namenom, da spodbuja in sodeluje v tem procesu. Čeprav smo v letu 2022 pripravili svoj predlog zakona v sodelovanju z uglednimi strokovnjaki in ga ponudili ministrstvu v prevzem, se to ni zgodilo, niti nismo bili v svojih predlogih dovolj slišani in upoštevani, čeprav smo poznavajoč problematiko in dobronamerno predlagali rešitve, ki bi bile sprejemljive za vse deležnike.
Žalosti nas tudi medsebojno nesodelovanje predvsem strokovnjakov, ki delujejo v zdravstvu. Razklanost v pogledih na psihoterapevtsko problematiko se je v zadnjem obdobju prevesila v pravo sovražnost in nerazumna ravnanja, medijski linč.
V ilustracijo naj omenim, da je ta zakon medresorski projekt in bi se kot tak tudi moral voditi. Pa temu, navkljub številnim opozorilom, ni bilo tako. Potem pa se seveda dogaja, da so prav ti nesodelujoči resorji ogorčeni nad zakonom in se z njim ne strinjajo. Prepričana sem, da se v takšnem vzdušju težko slišimo, še manj razumemo z brega na breg.
Danes je postopek sprejemanja zakona že v takšni fazi, da spremembe praktično niso več mogoče. Zato smo se tudi odpovedali možnosti, da bi dajali še kakršnekoli nove pobude ali predloge, čeprav je teh veliko, skrbijo pa nas predvsem nekatere nenačelne in nesistemske rešitve in nedorečenosti, ki puščajo prostor arbitriranju. Z vsem tem zavedanjem želimo zakonu uspešno pot v življenje."