Sanje so pomemben del našega obstoja, bistven pri utrjevanju spomina in procesiranju čustev. Kaj pa budne sanje?
Za fenomen budnih sanj je značilno, da jih 'sanjamo' v budnem stanju, kar bistveno izboljša samozavedanje, s tem pa tudi kreativno reševanje problemov in sposobnost iskanja smisla v življenjskih izkušnjah.
"Domorodne kulture po vsem svetu priznavajo, slavijo in celo namerno gojijo budne sanje za osebno in skupnostno blaginjo. Povzem drugače je v zahodnih družbah, kjer na sanje v budnem stanju pogosto gledajo kot na nekaj patološkega, zato jih skušajo odpraviti ali nadzorovati. Tak odnos do tega fenomena lahko povzroči občutke izoliranosti in stigme pri ljudeh, ki takšne izkušnje navkljub odporom v družbi imajo," za Mad in America piše terapevtka zdravljenja s sanjami in avtorica Bei Linda Tang.
Budne sanje so naraven duševni pojav, ki se zgodi, ko ljudje v budnem stanju doživijo sanjsko mentalno aktivnost.
Izkušnja je pogosta med hipnogoškimi fazami, ko tonemo v spanec in iz njega, lahko pa se zgodi tudi v trenutkih globoke kontemplacije ali ustvarjalnega navdiha. Predstavlja hibridno mentalno stanje na robu med budnostjo in spanjem, kjer se srečata domišljija in realnost.
Več priznanih psihologov, vključno s Carlom Jungom, Mary Watkins, Stanleyjem Krippnerjem, Deirdre Barrett, Kelly Bulkeley in Evanom Thompsonom, je zagovarjalo pomen ukvarjanja s sanjskimi podobami v budnem stanju za terapevtske namene in reševanje problemov.
Veliko je poti do budnih sanj
Potovanje v našo podzavest s pomočjo budnih sanj je mogoče doseči z različnimi starodavnimi in sodobnimi praksami.
Med njimi so:
- hipnoza, ki lahko pomaga dostopati do pozabljenih spominov in spremeniti zavest,
- meditacija, ki nudi mir in osredotočenost,
- lucidno sanjanje, pri katerem se človek zave samega sebe med sanjami,
- in sanjska joga, praksa, ki spodbuja zavedanje in nadzor v sanjah.
Druge metode vključujejo joga nidro, stanje zavestnega spanca, ki spodbuja globoko sprostitev in vpogled, vizijska iskanja, ki vključujejo osebno raziskovanje narave; in aktivna domišljija, tehnika za sodelovanje z nezavednim umom.
Bei Linda Tang nato opozori še na starodavne tehnike, ki olajšajo prehajanje v trans in poglabljajo povezavo s sanjskimi stanji, kot so ritmični utrip šamanskega bobnanja in ekspresivni gibi obrednega plesa.
"Tudi uporaba halucinogenikov lahko odpre vrata spremenjenim zaznavam in izkušnjam ter obogati raziskovanje notranje pokrajine," še pravi ustanoviteljica šole za terapevtsko delo s sanjami.
Kulturne razlage budnih sanj
Kulturne razlage budnih sanj se lahko zelo razlikujejo med zahodnimi družbami in domorodnimi kulturami, kar odraža velike razlike v prepričanjih, duhovnosti in razumevanju duševnega zdravja.
V zahodnem kontekstu so budne sanje pogosto označene kot halucinacije in so zato gledane skozi klinično lečo. Povezujejo jih celo s psihiatričnimi motnjami, kot so shizofrenija, huda depresija ali zloraba substanc. Zahodne medicinske paradigme se tudi sicer nagibajo k patologizaciji vseh vrst zaznav in čustvovanj.
Te vrste pogled na svet pogosto zajema materialistično razumevanje resničnosti, zaradi česar fenomen budnih sanj odriva na rob spektra sprejemljivegaj, ga pripisuje nenormalnostim v delovanju možganov in ga ne zmore videti kot odziv na travme ali duhovne izkušnje.
Ravno nasprotno, pa mnoge avtohtone kulture po vsem svetu gledajo na sanje v budnem stanju kot na duhovne ali transcendentne izkušnje, ki so bistvene za razumevanje samega sebe in sveta okoli nas. Te izkušnje pogosto služijo kot sredstvo za povezovanje s predniki, duhovi ali božanskim in so sestavni del zdravljenja in rasti. V kontekstu teh tradicij lahko budni sanjski trans zagotovi vpoglede, ki vodijo posameznike in skupnosti, da premagajo svoje izzive in opolnomočeni nadaljujejo po svojih poteh.
"Ta kulturna perspektiva je v ostrem nasprotju z zahodnimi pristranskostmi, ki pogosto dajejo prednost racionalnosti in kvantitativnim dokazom. Posledično so bogate, subjektivne izkušnje pogosto minimalizirane in obravnavane le kot nevrološke anomalije," piše Tang in nadaljuje: "Takšne pristranskosti lahko marginalizirajo ljudi, ki imajo izkušnje z vizijami in budnim sanjanjem, saj jih obravnavajo kot nenormalne, medtem ko ignorirajo njihov potencialni pomen v širšem eksistencialnem ali duhovnem kontekstu."
Tang, ki je poleg svojega terapevtskega dela tudi raziskovalka, si prizadeva za bolj vključujočo perspektivo fenomena - takšno, ki ceni raznolikost človeških izkušenj.
"Če se zavedamo, da ta stanja zavesti služijo različnim namenom v različnih kulturah, lahko spodbujamo bolj celostno razumevanje teh pojavov. Ta pristop vabi k bolj uravnoteženemu pogledu na duševno zdravje in dobro počutje, prav tako poskuša premostiti vrzel med patologijo in globoko kompleksnostjo človeških izkušenj."
Terapevtski učinek budnih sanj
Kot raziskovalka, se je Tang pred časom lotila tudi izvedbe manjše raziskave, katere izsledke pa je oktobra letos tudi predstavila na konferenci Mednarodnega združenja za analitično psihologijo.
Njena raziskava je pokazala, da je večina ljudi, ne glede na ozadje in izkušnje, sposobna doživeti budne sanje, ki prinašajo transformativne vpoglede, ki jim pomagajo pri soočanju z življenjskimi ovirami.
K raziskavi je povabila enajst udeležencev iz različnih okolij, spola, starosti, etničnih pripadnosti, izobrazbe in veroizpovedi.
V stanje budnega sanjanja pa so stopili s pomočjo vaj čuječnosti. Izkazalo se je, da so v svoje budne sanje prinesli široko paleto težav, vključno s težavami, povezanimi s kariero, zdravjem, zakonskimi odnosi, žalostjo, poslom in duhovnim razvojem.
Vseh enajst udeležencev je tekom ene same seanse uspelo izkusiti edinstvene budne sanje, za katere so značilni živi občutki in pozitivna čustva.
91 % jih je po koncu izkušnje ugotovilo, da je budno sanjanje učinkovito pri zmanjševanju stresa in ustvarjanju dragocenih vpogledov v reševanje problemov, v povprečju pa se je njihova ocena duševnega stanja izboljšala za kar 36 %.
Budne sanje so omogočile transformativni proces, ki je poglobil zavedanje udeležencev o izzivih, s katerimi so se soočili, ponudil nove perspektive in povečal njihovo samozavest pri krmarjenju in premagovanju teh ovir. Čeprav so njihovi izzivi ostali nespremenjeni, so razvili jasnejše razumevanje svojih situacij, občutek podpore in odkritja strategij za reševanje svojih težav.
Eden od udeležencev, ki je izkusil budne sanje, je pripomnil: "Budne sanje so prav tako pomembne kot sanje v spanju, morda so še bolj koristne, ker si je podrobnosti lažje priklicati, če si buden."
Tang si želi s svojim raziskovanjem in skoz terapevtsko prakso ozaveščati o transformativnih koristih budnih sanj in odpravljati stigmo.
"Prepoznavanje pomena teh izkušenj nas osvobaja pri raziskovanju naše zavesti, kar nam omogoča, da vključimo dragocene vpoglede iz budnih sanj v naše vsakdanje življenje za celostno dobro počutje. To potovanje nam omogoča, da se ponovno povežemo s svojim čustvenim in duhovnim jazom, obogati naše razumevanje tega, kdo smo, in osvetli naše globoke medsebojne povezanosti."
Povzeto po Mad in America.
Preberite si tudi:
- Slovar razlage sanj: vsi sanjski simboli od A do Ž
- Kako je gostoljubje indijancev ozdravilo travmo Archibalda Peltona
- Zdravljenje rane duše: "Ozdraviti moramo naslednjih sedem generacij"
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del