Ključno obdobje za čustveno zrelost: od 3 mesecev pred rojstvom do 14 mesecev po njem (pojasnjuje Tomislav Senečić)

23. 1. 2025
Deli
Ključno obdobje za čustveno zrelost: od 3 mesecev pred rojstvom do 14 mesecev po njem (pojasnjuje Tomislav Senečić) (foto: profimedia)
profimedia

Tomislav Senečić, integrativni telesno usmerjeni psihoterapevt iz Zagreba je v  Sensa podkastu odgovoril na vprašanje, od česa je odvisna naša sposobnost regulacije čustev. 

Ena ključnih značilnosti duševnega zdravja je naša sposobnost, da kontroliramo lastne občutke. Kaj to pravzaprav pomeni? Pomeni, da lahko občutimo svoja čustva v vsej njihovi intenzivnosti, a smo mi tisti, ki jih obvladujemo – ne pa obratno.

Ključno obdobje za razvoj možganov

Da bi lahko v življenju učinkovito obvladovali čustva, je v našem zgodnjem razvoju ključno eno specifično obdobje. Gre za čas od približno treh mesecev pred rojstvom do 14 mesecev po rojstvu. V tem obdobju se hitro razvija del možganov, ki je odgovoren za čustveno zrelost in regulacijo – orbitofrontalni del prefrontalnega korteksa.

Če se ta del možganov razvije pravilno, bomo kasneje v življenju sposobni uspešno obvladovati svoja čustva in se učinkovito soočati z izzivi.

Ljubezen gradi možgane

Razvoj možganov v zgodnjem otroštvu je močno odvisen od okolja in skrbi, ki jo otrok prejme. Najpomembnejši elementi tega so ljubezen, toplina in odzivnost staršev ali skrbnikov. Prisotnost ljubečega skrbnika, ki pomaga otroku uravnavati čustva, prispeva k zdravemu razvoju možganov.

Otrok, ki ima v tem ključnem obdobju na voljo dovolj ljubezni, varnosti in podpore, bo imel dobro osnovo za kasnejšo čustveno stabilnost. Prav ljubezen je tista, ki dobesedno gradi možgane – skozi izkušnje z ljubečo in odzivno prisotnostjo skrbnika.

Posledice pomanjkanja skrbi v zgodnjem obdobju

Kaj pa se zgodi, če otrok v tem obdobju ne prejme ustrezne skrbi? Če je prepuščen samemu sebi, brez ljubeče podpore, se to lahko odraža na biološki ravni. Možgani se zaradi pomanjkanja pozitivnih izkušenj ne razvijejo optimalno.

To lahko vodi do težav v regulaciji čustev v odraslem življenju. Oseba se lahko težje sooča z lastnimi občutki, saj njen živčni sistem ni imel priložnosti, da bi se pravilno organiziral.

Iz podkasta: 

Jurij Dreo in Javor Škerlj Vogelnik: Nevroznanost in možgani (Sensa podkast z Ano Vehovar)