3 nasveti za olajšanje težkih pogovorov

19. 10. 2024
Deli
3 nasveti za olajšanje težkih pogovorov (foto: Profimedia)
Profimedia

Težki pogovori lahko povzročijo veliko strahov tako pri vas kot pri sogovorniku, vendar vam bo predhodna priprava pomagala preprečiti impulzivnost in izgubo nadzora.

Nihče se ne veseli začetka težkega pogovora, saj je takšna komunikacija po definiciji čustveno tvegana in zahtevna. A prav neuspešnost tovrstnih pogovorov lahko vpliva na posledično prizadetost, nazadovanje ali celo konec zveze, piše Psychology Today.

Preberite si še:

Uspešno prestajanje težkih pogovorov naredi tesne odnose močnejše, stabilnejše in bolj čustveno intimne. Kot je povedal psihoterapevt John Amodeo, je "pristna, odprta in zaupljiva komunikacija v središču vsakega intimnega odnosa."

Strokovnjaki ponujajo 3 nasvete za začetek težkih pogovorov in na kaj morate biti še posebej pozorni:

1. Zavedajte se pomembnosti svojega namena

Pri sebi razčistite pomembne stvari, ki jih želite sporočiti drugi osebi, in sami sebi razložite, zakaj je ta težava za vas tako pomembna. Nato poskusite to čim bolj jasno skomunicirati sogovorniku. Hkrati se zavedajte, da je treba to težavo rešiti čim prej, saj se bodo v nasprotnem primeru negativni občutki v vas le še krepili. Kasneje bo določena težava postala še večja, s seboj pa lahko prinese še številne druge negativne posledice.

2. Izberite pravi trenutek in nato ponudite izbiro

Poiščite trenutek, ko se lahko zanesete na nekaj miru in zasebnosti, ne da bi bil kdo od sogovornikov preveč izčrpan, pod stresom ali čustveno vznemirjen. To je lahko celo trenutek, ko že imate prijeten pogovor, nato pa lahko rečete: "Nekaj ​​sem nameraval/a omeniti. Naj to omenim zdaj ali bi to raje storil/a pozneje? Kdaj bi bil pravi čas?"

To vašemu partnerju omogoči nekaj časa za pripravo – in nekaj nadzora. Manj verjetno je, da se bodo počutili nepripravljene, pa tudi ne boste obtoženi, da ste jih “stisnili v kot”.

par
Profimedia

3. Pokažite ranljivost

Pokažite svoje dobre namene in zmanjšajte občutek grožnje tako, da se odprete in pokažete svojo ranljivost. Lahko bi rekli: "Tega me je strah izreči, ker se bojim, da ti ne bo všeč" ali "... bojim se, da boš jezen/jezna name." Tako boste omehčali partnerjeve obrambne zidove in povečali možnosti za to, da resnično sliši tisto, kar mu imate povedati brez, da bi že v začetku postal obramben.

Vir: Psychologytoday.com

Ženske, ki imajo uspešne odnose z moškimi, imajo te 3 lastnosti

Novo na Metroplay: "Še vedno jo čutim ob sebi" | TATJANA ZORKO, srčna prijateljica MANCE KOŠIR