Mit o 'nori mačji dami' ne drži, je pokazala študija

25. 7. 2024 | N.Z.
Deli
Mit o 'nori mačji dami' ne drži, je pokazala študija (foto: profimedia)
profimedia

Predstavljajte si slabo osvetljeno sobo s policami, polnimi starih stvari in obrabljenega pohištva, v kateri so številne mačke, ki visijo na vsem, kar je obešeno, tekajo naokrog in razbijajo stvari. Na sredini, na gugalnem stolu, sedi siva stara gospa, ki veselo plete in se ne zmeni za kaos, ki se dogaja okoli nje. 

Ta prizor poznamo iz filmov in televizijskih oddaj, ki pogosto prikazujejo "noro mačjo gospo" kot samsko, neurejeno žensko, katere glavne spremljevalke so njene mačke.

Lik, kot je Eleanor Abernathy, nora mačja gospa iz serije Simpsonovi, ki je znana po tem, da govori neumnosti in meče svojo vojsko mačk na vse, ki jo motijo, pooseblja ta nenavaden arhetip.

Druga znana upodobitev nore mačje dame je Angela Martin iz serije Pisarna, ki je slovito priznala: "Običajno poskušam vzeti dopust, ko dobim novo mačko, vendar mi zmanjka dni dopusta, to podjetje pa ne priznava mačjega materinstva, zato jih imam na kamerah za varuške ... Ona (Princeska) mi pomeni več kot kdor koli drug."

Angela pooseblja ta stereotip, saj izkazuje globoko predanost svojim mačkam in jim daje prednost pred človeškimi odnosi.

Mit o 'nori mačji dami' prikazuje samske ženske, ki imajo več mačk, kot ekscentrične, nevrotične ali socialno izolirane. Stereotip domneva, da imajo ženske, ki dajejo prednost svojim mačkam pred človeškimi odnosi, morda težave pri navezovanju stikov z drugimi in trpijo za duševnimi boleznimi.

Izraz se pogosto uporablja v slabšalnem ali zaničevalnem smislu. Čeprav so nekateri ljudje zelo naklonjeni mačkam in jih imajo lahko tudi več, ta mit nepravično stigmatizira lastnike mačk in samske ženske.

Študija razblinja mit kot neresničen

Študija iz leta 2019 je pokazala, da lastniki mačk niso nič bolj depresivni, tesnobni ali nagnjeni k težavam v odnosih kot lastniki psov ali tisti brez hišnih ljubljenčkov, kar razblinja mit o 'nori mačji gospe'.

Prvotni cilj študije je bil raziskati starševsko vedenje. Ko pa so raziskovalci opazili podobnosti v fizioloških odzivih staršev na kužke in človeške dojenčke, so razširili področje uporabe na raziskovanje čustvenih odzivov in vzorcev duševnega zdravja med lastniki hišnih ljubljenčkov in tistimi, ki jih nimajo.

Lastniki hišnih ljubljenčkov so bili v primerjavi s tistimi brez njih, bolj občutljivi na zvoke, ki jih povzročajo mačke in psi v stiski. Lastniki mačk so bili še posebej občutljivi na žalostno mijavkanje.

Stereotip 'nore mačje dame' naj bi izhajal iz družbenih predsodkov do neporočenih žensk, ki iščejo nekonvencionalne življenjske sloge. 

K tej negativni podobi lahko prispevajo tudi napačne predstave o obnašanju mačk in lastništvu mačk, kot je prepričanje, da so mačke že po naravi zahtevne, neprijazne in nesocialne. Vendar pa resničnost lastništva mačk in njegove koristi izpodbijajo te napačne predstave.

1. Mačke odsevajo svoje lastnike in ne obratno

Druga študija je pokazala, da mačke zrcalijo (in se odzivajo na) vedenje in osebnostne lastnosti svojih lastnikov, kar vpliva na njihovo vedenje, zdravje in splošno dobro počutje.

Na primer, lastniki, ki so bolj zaskrbljeni ali nervozni, imajo lahko mačke, ki kažejo znake, povezane s stresom, medtem ko imajo bolj prijazni, odprti in sproščeni lastniki običajno bolj zadovoljne in zdrave mačke.

To kaže, da sta lahko vedenje in počutje mačke povezana z osebnostjo njenega lastnika.

2. Mačke so več kot hišni ljubljenčki

Lastniki mačk prihajajo iz vseh družbenih slojev, starosti in družinskih struktur, predstavljajo različne demografske skupine in pogosto poročajo, da so čustveno povezani s svojimi mačjimi spremljevalci ter da v njihovi prisotnosti najdejo uteho in veselje.

V eni od raziskav so raziskovalci anketirali več kot 1 800 lastnikov mačk na Nizozemskem o njihovih prepričanjih in vedenju v zvezi z mačkami. Ugotovili so, da je:

  • 52 % lastnikov mačk poročalo o odnosu s svojimi mačkami, kot bi te bile del družine,
  • 27 % jih je o svojih mačkah razmišljalo kot o otrocih
  • in le 14 % jih je o svojih mačkah razmišljalo kot o hišnih ljubljenčkih.

Izkazalo se je tudi, da kadar posamezniki na svoje hišne ljubljenčke gledajo kot na člane družine, to izboljša splošno počutje teh istih ljubljenčkov.

3. Mačke v dom prinesejo pristno srečo

V nasprotju s prepričanjem, da so mačke le 'žalostna tolažba' za samske ženske, se številni lastniki mačk počutijo opolnomočene in kot razlog za odločitev, da imajo mačke, navajajo različne razloge, ne le osamljenost. Lastništvo mačk je lahko vir druženja in socialne povezanosti, zlasti za samske posameznike.

V neki drugi študiji so posamezniki z mačkami izjavili, da se srečujejo z manj negativnimi čustvi in občutki osamljenosti kot tisti brez mačk.

Zanimivo je, da so samski posamezniki z mačkami redkeje doživljali slabo razpoloženje kot tisti z mačko in partnerjem.

Stereotipi so le redko resničen odraz tega, kar naj bi predstavljali. Izbira tistega, kar vas osrečuje, pa naj bo to posvojitev mačke ali kaj povsem drugega, je edini način, da živite pristno in v skladu s svojim notranjim svetom. In kadarkoli dvomite, vam lahko empirični dokazi pomagajo sprejeti utemeljeno odločitev, na katero ne vplivajo predsodki in stigma.

"Čas, preživet z mačkami, ni nikoli zapravljen." - Sigmund Freud

profimedia

Nekaj najbolj znanih 'mačjih gospa' v zgodovini:

  • Grace Kelly
  • Betti Grable
  • Elizabeth Taylor
  • Demi Moore
  • Mia Farrow
  • Brooke Shields
  • Brigitte Bardot
  • Whoope Goldberg
  • Dolly Parton
  • Sir Elton John
  • Zsa Zsa Gabor
  • Hilary Swank
  • Taylor Swift

Povzeto po Forbes

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: "Potopljena sem v globoko modrino" | Živa Ploj Peršuh