Psihologinja: "Objavljanje svojih otrok na družbenih omrežjih ima lahko hude posledice..."

25. 2. 2025
Deli
Psihologinja: "Objavljanje svojih otrok na družbenih omrežjih ima lahko hude posledice..." (foto: Profimedia)
Profimedia

Raziskava iz leta 2021 je pokazala, da več kot 75 odstotkov staršev na družbenih omrežjih objavlja informacije o svojih otrocih. Psihologinja Victoria Rauch opozarja, da lahko pretirano deljenje informacij o otrocih negativno vpliva na njihovo varnost in duševno zdravje. 

Beseda sharenting, ki izhaja iz angleških besed share (deliti) in parenting (starševstvo) označuje vse bolj prisoten trend pretiranega deljenja informacij, fotografij in zgodb o svojih otrocih na družbenih omrežjih. Rauch je opozorila na nekatere nevarnosti, ki jih prinaša sharenting.

Preberite tudi:

Nevarnosti sharentinga:

1. Negativen vpliv na otrokovo samozavest

Otroci, ki so navajeni poziranja in potrditve prek všečkov, lahko razvijejo potrebo po stalnem zunanjem odobravanju. Če se zaradi tega nenehno primerjajo z drugimi lahko to negativno vpliva na njihovo samozavest in samospoštovanje ter vodi v razvoj anksioznosti in depresije.

2. Poslabšanje odnosov med starši in otroki

Raziskave kažejo, da najstniki sharentinga ponavadi ne odobravajo, še posebej, ko občutijo, da starši objavljajo vsebine z namenom, da bi tako obvladovali vtiste, ki jih dajejo o sebi. Najpogostejša reakcija mladih na sharenting je občutek sramu in nelagodja, kar lahko vodi v poslabšanje odnosov med starši in otroki.

Trenutek, ko je Macron Trumpa prijel za roko in ga popravil
Psihologinja: "Objavljanje svojih otrok na družbenih omrežjih ima lahko hude posledice..."
Profimedia

3. Negativen vpliv na razvoj otrokove identitete

Adolescenca je pomembna razvojna faza, v kateri imajo mladostniki potrebo po samostojnem raziskovanju svoje identitete. Odkrivajo, kdo so, kaj želijo postati in kakšno je njihovo mesto v svetu. Zato lahko obstoj "digitalnega odtisa" od najzgodnejših dni vpliva na njihovo samopodobo, je v nasprotju z njihovo sliko o sebi in negativno vpliva na razvoj identitete.

4. Spletno nasilje

Deljenje zasebnih informacij lahko privede do kraje fotografij, ustvarjanja posmehljivih vsebin, lažnih profilov, pedofilskih fotomontaž in drugih oblik spletnega nasilja.

Kaj lahko storimo?

Najpomembnejša je odprta in iskrena komunikacija o deljenju informacij na spletu. Povezovanje in pogovor z otroki o njihovih občutkih glede spletne prisotnosti lahko pomaga pri postavljanju zdravih meja in krepitvi medsebojnega zaupanja.

Prav tako je pomembno, da se starši zavedajo svojih motivov za objavljanje vsebin o svojih otrocih. Če starš čuti potrebo po stalnem deljenju, naj razmisli, kaj ga k temu spodbuja. Nekateri starši delijo vsebine o svojih otrocih zaradi potrebe po potrditvi ali zaradi občutka osamljenosti, medtem ko drugi to počenjo za to, ker svojo identiteto večinoma oblikujejo skozi prizmo starševstva, pravi psihologinja Victoria Rauch.   

Vir: zivim.jutarnji.hr

Kaj je značilno za ljudi, ki NE objavljajo vsebin na družbenih omrežjih?