Dr. Rajović: "Če otrok igra video igre je podobno, kakor če bi jemal drogo"

1. 12. 2024
Deli
Dr. Rajović: "Če otrok igra video igre je podobno, kakor če bi jemal drogo" (foto: Profimedia)
Profimedia

Dr. Ranko Rajović je vso svojo poklicno kariero posvetil proučevanju razvoja otrok. Pravi, da današnji starši pri vzgoji počnejo hude napake, kot največjo pa izpostavlja pretirano zaščitništvo.

Dr. Ranko Rajović je specialist interne medicine, magister nevrofiziologije, avtor programa NTC in več knjižnih uspešnic. Strokovnjak na področju razvoja otrok meni, da so glavni krivci za otrokovo razvajenost starši, ki so mu dovolili in dali vse, kot največjo napako pri vzgoji pa je navedel pretirano zaščitništvo.

Pustite otroku, naj se giba in včasih tudi pade

"Seveda starši to počnejo iz največje ljubezni, vendar je treba poznati mejo med varovanjem in pretiranim varovanjem," je v pogovoru za Radiosarajevo.ba dejal dr. Rajović, sicer eden največjih strokovnjakov za zgodnji razvoj inteligence. "Otrok se mora razvijati tako, da gre ven na dež, v veter in na sonce, tudi če pade, si morda podrsa komolce in kolena. A danes obstajajo starši, ki otroku ne pustijo pasti. Ravno to je to pretirano zaščitništvo, ki zavira otrokov razvoj."

To, da starš otroku omogoča normalno raziskovanje in gibanje (vključno s padci) je izjemno pomembno tudi za razvoj možganov.

"Ljudje smo narejeni za gibanje. Naši osnovni značilnosti sta pokončna hoja in premikanje. Možgani se razvijajo v gibanju, razvoj pa je najbolj intenziven ravno v otroštvu. Zdaj imamo fenomene, ko otroci padajo kakor deska in se ob padcu ne znajo ujeti. Če se otrok v otroštvu ne nauči padati, kdaj se bo tega naučil? V otroštvu se naučimo gibati, skakati in tudi padati. Pri vsem gibanju sodelujejo tudi možgani, ob tem nastajajo nove živčne povezave, od katerih je odvisna tudi jutrišnja inteligenca otroka."

Za razvoj je izjemno pomembna igra

Strokovnjak ob tem opozarja, da je za razvoj izjemno pomembna igra - ne virtualna, temveč tista na prostem. Otrok mora imeti dovolj prostega časa, da se igra, zato dr. Rajović odsvetuje preveč obveznosti. "Sprehod, park, narava, gozd, izlet na podeželje – to je tisto, kar otroku pomaga pri razvoju. Naloga staršev je, da je otrok čim bolj vesel in gibčen."

Otrok igra video igro
Profimedia

Po drugi strani pa obstajajo igre, ki otroku lahko škodijo. To so predvsem video igre. "Video igre so velik problem današnjega časa. Veliko otrok ure in ure sedi in igra. Med igro se v telo sproščajo velike količine hormonov sreče. Ko takšen otrok zapusti virtualni svet, ne more sedeti in brati knjige ali se učiti. Njegovi možgani so dobili tako visoko dozo hormonov sreče, da se v resničnem svetu ne znajdejo. To je podobno, kakor če bi otrok jemal drogo," pojasnjuje dr. Rajović.

Zakaj otrok postane razvajen?

Strokovnjak pravi, da do razvajenosti pride zaradi odsotnost pravil. Pravila in meje postavljajo starši; pomembno je, da jih zastavijo že na začetku in se jih nato tudi držite. "Gotovo ste že doživeli, da vas je otrok prosil, naj mu nekaj kupite. Starši velikokrat popuščamo; otrok nekaj zahteva, mi pa ga ne znamo ustaviti. Otrok se nauči, kako bo dobil tisto, kar hoče. To se ne sme zgoditi," opozarja dr. Rajović.

Prirejeno po: stil.kurir.rs