Ljubezen je občutek, ki ga vsi izkusimo kdaj v življenju, načini, na katere ljubimo in izražamo ljubezen do drugih, pa so lahko zelo različni.
Poznamo različne vrste ljubezni: od ljubezni do partnerja, sorojencev, otrok, staršev, prijateljev in celo do tega, kar počnemo. Vsaka od teh ljubezni lahko postane tudi slepa ljubezen, še posebno, ko imamo nekoga tako neskončno radi, da ga idealiziramo.
Idealizacija partnerja
Slepa ljubezen pogosto izhaja iz idealizacije.
Osebo, ki jo ljubite, vidite kot popolno in ob tem povsem spregledate vse njene nepopolnosti. Pri sebi prenapihujete njihove dobre lastnosti, kar morda počnete celo na račun svojih.
Sigmund Freud je svojega časa rekel, da je 'idealizacija precenjevanje drugega', kar ljudje počnemo bodisi zavestno ali nezavedno. Je obrambni mehanizem, s katerim si zatiskamo oči pred nečim, kar nas moti, ker nam je druga oseba domnevno tako zelo dragocena.
Freud je uvedel izraz idealizacija znotraj teorije narcizma, v kateri je idealizacijo obravnaval kot prelivanje libida proti drugemu (ali vase), kar ima za posledico precenjevanje drugega in recipročno izčrpavanje samega sebe (Freud 1914).
Ljubezen za vsako ceno
Idealiziranje druge osebe in podcenjevanje samega sebe vodi v pretirano odvisnost od odnosa, kar neizbežno vodi v čustveno in energijsko izčrpanost tega, ki idealizira, hkrati nas naredi še bolj ranljive za manipulacije ljubezenskih prevarantov.
Ko pristanemo na pozicijo odvisnosti od drugih, se povsem odrečemo lastni osebnostni moči, skrbi zase in ostanemo brez vsake zaščite.
Če v svoji slepi predanosti naletite na nekoga s slabimi nameni, ima lahko to za vas resne posledice.
Obsedenost z ljubeznijo
Slepa ljubezen se vam lahko zgodi, če ste obsedeni s samo idejo o brezpogojni ljubezni. To je, ko pri sebi gojimo idejo, da je ljubezen nekaj najlepšega, kar se človeku lahko zgodi, ne da bi se ob posvetili tudi vprašanjem - s kom in v kakšnih okoliščinah smo se znašli.
Ko ste obsedeni z ljubeznijo, vam morda ni pomembno, s kom ste, saj si o njem ustvarite svojo (namišljeno) podobo, ki ustreza vašim željam. Nezavedno se tako vdajate opoju romantične fantazije in ignorirate resničnost.
Kako ljubiti, a ne slepo
Tu je nekaj idej, ki vam bodo pomagale preprečiti, da bi zapadli v urok slepe ljubezni:
- Imejte globoko povezavo s seboj: vložite čas v delo na sebi. To vam bo pomagalo, da se boste spomnili, da ste tudi vi pomembni in edinstveni.
- Postavite meje: jasno povejte, kaj želite, in to izrazite svojemu partnerju. Biti asertiven pomeni znati reči 'ne', kadar je to potrebno.
- Prepoznajte prednosti in slabosti: Ne idealizirajte svojega partnerja. Vsi imamo dobre in slabe lastnosti.
- Ne pretiravajte: imeti nekoga rad ne pomeni žrtvovati vsega. Dajte, kolikor lahko, a ne več kot to.
- Ne zanemarjajte svojega življenja: Drugega je mogoče ljubiti, ne da bi zanemarili sebe.
- Imejte se radi: Ko se sprejemate in poznate, ste lahko najboljši, kar ste lahko, tako zase kot za druge.
Ni ljubezen tista, ki nas dela slepe. Mi smo tisti, ki si zakrivamo oči.
Povzeto po Opusti mozak.
Preberite si tudi:
- Brezpogojna ljubezen do partnerja: kaj terapevti pravijo o tem
- Zakaj zdrav odnos enostavno mora imeti postavljene zdrave meje
- Kaj je platonska ljubezen in zakaj je več kot 'samo prijateljstvo'
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem